Jste zde

Voláme Vatikán a žádáme, ať chilské námořnictvo neprostřelí Alexe! Příští neděli u Mysu Horn doleva.

Alex Thomson prý píše Ježíškovi. My na to jdeme jinak: pokoušíme se spojit přímo s Vatikánem. Žádáme, aby při Alexovi stál sám Bůh, aby po něm nestříleli a bohové mu poslali vítr, co umožní průjezd kolem nejnebezpečnějšího místa na planetě Mysu Horn a pak dál doleva. Doleva znamená domů na Atlantický oceán. Bohatí bohatnou a chudí budou ještě chudšími, říká Alex. Už zase to v jachtingu chodí jako  životě.

Na  našem snímku je Alex Thomson, jak vysílá z orkánu v Pacifiku. O pekle, které se v Pacifiku ve formě několika po sobě jdoucích systémů strhlo, jsme už informovali. Sám Alex Thomson v rozhovoru přiznal, že z jízdy nemá dobrý pocit a že se každou minutu může stát cokoli. Větry dosahovaly v nárazech až 48 uzlů, rachot lodě skákající přes masy chaotických vln byl hrůzný. Alex Thomson, který je už nyní hvězdnou legendou oceánského jachtingu, se podle výrazu očí zdál opravdu vyděšený. Přístroje za jeho hlavou permanentně ukazují v nárazech překračované hodnoty a signalizují „pozor orkán“.

Na hřbitově lodí, na konci světa

Britský závodník v sólo závodě plachetnic kolem světa Vendée Globe přesto dlouhodobě neustál tlak Francouze Armela le Cléac´he a nyní na něho ztrácí 300 mil. Je totiž handicapován po srážce s UFO a nemá pravou foilie, což jeho loď zpomaluje. Navíc poté, co vyjel z orkánu, dostal se do středu systému, kde je bezvětří. Je na druhém místě, třetí závodník Paul Meilhat je za ním ve vzdálenosti cca 800 námořních mil.

Alex Thomson  podle posledních zpráv Vendée Globe píše  Ježíškovi a prosí o vánoční dárek v podobě větru, který by ho zrychlil na cestě k nejnebezpečnějšímu místu planety. Opředen tajemstvím, nazýván hřbitovem lodí, nepředvídatelný, nebezpečný. Takový je nejjižnější mys planety na konci Jižní Ameriky  Mys Horn, který je rovněž pokládán za konec světa, neboť jde o severní hranici Drakeova průlivu, který sahá k Antarktidě.

Průjezd kolem Mysu Horn v orkánu můžete vidět v našem filmu Borci z Barcelony o závodu plachetnic kolem světa Barcelona World Race.

Bohatší se stávají bohatšími, chudí chudnou

„Ve smyslu závodu je ztráta každé míle zásadní. Popravdě, už nezávodním s Armelem, ale sám se sebou a v tuto chvíli je nepravděpodobné, že bych náskok stáhl,“ uvedl včera Alex. „Možná když při mně budou stát bohové větrů, získám nějaké míle zpátky. Obecně ale platí, že bohatí se stávají bohatšími a chudí chudnou,“ vyjádřil se k možnosti dohnat na cestě k Mysu Horn prvního Armela Alex Thomson.  

Podle komentátora a navigátora Vendée Globe však existuje reálná šance, že až oba závodníci učiní u Mysu Horn obrat doleva zpátky na Atlantický oceán souboj se vrátí na začátek a Alex dostane opět šanci na vítězství.

Voláme Vatikán ze Štěchovic!

My se rovněž přimlouváme za Alexe, avšak volíme jinou cestu, a to spojení přímo s Vatikánem prostřednictvím tohoto zařízení, které jsme zaznamenali na snímku v kostele sv. Jana Nepomuckého ve Štěchovicích. Zástupce Boha na zemi prosíme, aby pomohl Alexovi, protože Alex si to zaslouží. A také prosíme, aby se chilská armáda, pokud se rozhodne střílet salvy na počest námořníků, neustřelila.

Jak Alex Thonson uvedl, kolem Mysu Horn bude projíždět na Christtmas Day nebo na Boxing Day, což jsou dva britské vánoční svátky 25. prosince a 26. prosince.

Znamená to, že v pohotovosti bude chilská armáda chilská armáda respektive její námořní síly, které stráží největší a nejnebezpečnější vodní plochu na světě až k Antarktidě. Pro průjezd závodníků na plachetnicích je pravidelně nasazována jedna loď s helikoptérou a potápěči, jak rovněž zaznívá v našem filmu Borci z Barcelony.

Prostě mu slavnostně prostřelili plachty

A proč máme obavy ze slavnostních vojensko-námořních salv? Toto napsal  dne 26. března 2009 novinář a námořník Mark Chisnell, který jel v posádce závod Volvo Ocean Race:

"Tak blízko a přece stále ještě ne...Dnes ráno měla vedoucí loď Ericsson 3 pouhých 50 mil k legendárnímu Mysu Horn. U nejjižnějšího mysu planety se mezitím připravily chilské námořní síly. Chilské námořnictvo je rozestavěno a bude pozorovat průjezdy lodí. Doufejme, že se nebude opakovat incident ze závodu 1973 - 74, kdy loď Endurance vystřelila salvu na pozdrav události, přičemž prostřelila přední plachty jedné lodi tak, že lodi po slavnostní salvě zbyla na místě plachet prostá prázdná díra."

Irena Válová

 

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Kde se kouří a nekouří

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer