Jste zde

Vítězem Vendée Globe je Francouz Armel Le Cléas´h, Alex Thomson se na pokraji sil vzdal a chce jít spát

Vítězem Vendéeé Globe 2016/17 je francouzský námořník Armel Le Cléas´h (39), který za půl hodiny  překročí cílovou čáru u bójky v Les Sables d´Olonne.  Objet svět mu trvalo 74 dní, což je o 4 dny méně, než minulému vítězi Francoisovi Gabartovi. Jeho soupeř Brit Alex Thomson (42) se vzdal už včera odpoledne, když na pokraji sil a vyčerpání uznal, že Armela neporazí. V tu chvíli byl sice od Armela vzdálen 33 mil, ale následkem obratu směrem k cíli začal ztrácet, protože jede na pravoboku, kde mu chybí foilie. Alex na hraně lidských možností vzkázal: Je mi jedno, jak se umístím, chci jít spát.

 Už včera v poledne došlo podle našeho mínění k velmi tvrdému zásahu do jízdy Alexe Thomsona ze strany vedení Vendée Globe, když o prvenství bojujícímu závodníkovi zatelefonovali ze studia a vymáhali rozhovor. Alex popsal, v jak špatném stavu se nachází jeho loď Hugo Boss včetně upadlého anemometru, takže těsně před cílem musí přístroj držet v ruce! Z jeho projevu bylo zjevné totální vyčerpání z několikadenního souboje: „Jsem strašně unavený. Nemyslím na umístění, popravdě je mi jedno, jak se umístím, chci dojet a jít spát,“ řekl závodník.

Na to reagoval ředitel týmu Hugo Boss slovy, která Slapyreport už včera odsoudil jako odporná, když řekl, že druhé místo je zklamáním, protože cílem  týmu Hugo Boss bylo vyhrát. V rozhovoru s britskou novinářkou pak svá slova korigoval. Uznal, že vybavení lodě není v dobrém stavu a že Alex učinil vše, co mohl.

Z Les Sables d´Olonne už vyletěly vrtulníky a vypluly stovky lodí vstříc vítězi Armelovi Le Cléas ´hovi. Na břehu se shromáždily desetitisíce diváků k jeho uvítání tak, jako vždy v minulosti při této slavnosti jachtingu.

Z přímého přenosu vyplývá, že závodník má velké problémy dostat se přes čáru, protože vane protivítr a IMOCA 60 není schopna stoupat na takový úhel větru. Navíc jsou u pobřeží poryvy a facky. Loď se tedy v cíli zpomaluje a občas i zastavuje a Armel musí křižovat a měnit kurzy, jako kdyby jel 24hodinovku na Slapském jezeře.

Armel už je vidět a my mu za jeho výkon děkujeme a upřímně blahopřejeme. Námořník, který v minulém vydání skončil jen o dvě hodiny za prvním Francoisem Gabartem, si vítězství odpracoval a zaslouží.

Alex Thomson je očekáván v Les Sables d´Olonne za dvanáct hodin po Armelovi.

Irena Válová

 

 

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer