Jste zde

Viděl ho. A telefonoval na Mys Horn.

Byly asi čtyři hodiny ráno a projet kolem Hornu šlo dobře tak šest mil od pobřeží. Byla stále tma, ale ne úplně černá, takže jsem ho viděl v příšeří, v polosvětle jsem uviděl obrysy toho skaliska. 

Tak dnes popsal druhý závodník sólo jachtařů kolem světa bez pomoci Vendée Globe Charlie Dalin působivý moment jeho prvního obeplutí legendárního a mýtického místa.

Šestatřicetiletý francouzský skipper projel kolem Mysu Horn 3. ledna 2021 ve 04,39 UTC. Stalo se to 14 hodin a 56 minut za prvním Yannickem Bestavenem.

Předpověď, podle které měl Dalin projet prostředkem Drakeovy úžiny a k mysu se vůbec nepřiblížit, neboť vlny u pobřeží byly nezvladatelné, se nepotvrdila. Po průjezdu prvního Bestavena se bouře začala stáčet na jich a Charile Dalin už dostal jen obvyklé pětatřicítky.

Byl to působivý moment na mé první cestě kolem Mysu Horn s obrovskými vlnami kolem a čistou oblohou pokrytou bouřkami a s nádherným měsícem, pokračuje Dalin ve vyprávění. 

Je pozoruhodné, jak mnoho námořníků má tento konec světa, nejnebezpečnější a nejdivočejší místo, za nejkrásnější na planetě, dodáváme k tomu. Každý, kdo tam kdy byl. 

A to přesto, že na Mysu Horn zemřelo deset tisíc námořníků a dávní mořeplavci tady otáčeli své lodě a v hrůze se vraceli na Pacifik poté, co zažili v tunelu do Atlantiku, kam se vůbec neodvážili projet, jak jsme se dnes dozvěděli v poledním vysílání Vendée Globe.

I jedna ze dvou nizozemských lodí, které měly průjezd úžinou prozkoumat a otevřít cestu, loď Hoorn, byla zničena. Té druhé Eendracht se to v roce 1616 podařilo.

Trvalo však dalších 200 let, než byla objevena Antarktida ležící jen 500 mil odsud.

Charlie Dalin však pokračuje: "Zavolal jsem strážci majáku, a tak jsme si mohli vyměnit pár slov, a dokonce i když jsem nerozuměl všemu, co říkal, bylo to milé," řekl doslova dnes Dalin. "Oslavil jsem to výměnou plachet," dodal.

Maják na Hornově ostrově, nejjižnějším ostrově souostroví Ohňová země, spadá pod jurisdikci Chile. 

To stále není všechno. V poledním vysílání dnes Charlie Dalin přiznal, že si na místě připomněl mrtvé, vyšel na palubu, rozevřel náruč a moře u Mysu Horn objal.

A vzkaz, který nám napsal, obsahuje podivnou poznámku: "Na druhou stranu jsem se musel trochu odchýlit od své trasy, abych se nenechal oklamat šílencem. (námořníci se zbláznili nebo se nechali oklamat šílencem na Hornu?)."

Mys Horn je první pevnina, kterou jsem zahlédl od ostrova Trindade, vysvětlil také dnes Charlie Dalin splendid isolation.  

Měl na mysli týdny osamění, samotu, izolaci, týdny pobytu v kajutě jako ve vězeňské kobce, zatímco kolem za hvízdání větrů den co den ubíhají stále stejné neměnící se černé vlny a šedá oblaka.

Na videu v komentech je pohled z lodi, který dne co den nyní vidí Clarisse Cremer. Na lodi oslavila 31. narozeniny. Je na vynikajícím 12. místě. Opravdu pozoruhodný výkon.

Na fotce je pohled z lodi Alexie Barrier (na 25. místě). Ta noc byla těžká, vítr přes 30 uzlů.
Irena Válová, 3. ledna 2021

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer