Jako obluda ze scifi, která ne a ne zdechnout. Tak dnes vedení Vendée Globe označilo anticyklonu, které už několik dní blokuje konvoj závodních lodí v Jižním Pacifiku v nejobtížnějším závodě sólo jachtaři Vendée Globe. Peloton ne a ne se pohnout vpřed. Ne, že by se nic dalšího nedělo.
Ve vedení je zpátky Bestaven, jak experty předpovězeno, a ráno ohlásil nejmladší závodník Vendée Globe Švýcar Alan Roura (27 let) vážný a opakovaný problém s canting kýlem.
Už 28. listopadu 2020 ještě na Atlantickém oceánu vytekl Rourovi z hydrauliky kýlu všechen olej. Dnes napsal, že hydraulika kýlu se zasekla a kýl nekentuje.
Což je celkem problém u lodě, jejíž fungování stojí a padá s vynálezem kýlu, který se vysouvá a kýve a a vyvažuje při menší hmotnosti náklon plachetnice a tím umožňuje příkladně využívat i v silném větru plný laterál lodě (jet takřka na boku).
Kýl lodě IMOCA 60 je dlouhý 4,5 metru a vysune se až o 40 stupňů. Vynález vyklápěcího canting kýlu je považován za jeden z milníků jachtingu. Původní kýly šedesátistopých lodí vážily až 15 tun! Canting kýly byly vynalezeny právě kvůli snížení váhy.
První loď, která vyhrála Vendée Globe díky canting kýlu byla loď dvojnásobného vítěze VG "Profesora" Michela
Desjoyechauxe v roce 2000.
Mladý muž v nesnázích Alan Roura dnes večer zahlásil, že je sice úplně vyřízený, ale že se mu podařilo kýl zafixovat a závadu opravit a znovu kentuje, canting, prostě kýl se kýve v kolébce na hydraulice. Show must go on!
Kam se naše show, co přes všechno musí pokračovat, vydá? Už několik dní je v komentářích Vendée Globe zmiňován tajemný Point Nemo (Bod Nemo). Tam lodě míří. Co to je? Nic.
Není třeba googlit ani nic sepisovat. Pro nás všechny tady pojednání na téma Point Nemo vypracovala naše kolegyně, přítelkyně, čtenářka a nově i jachtařka navigátorka Eliška Líznerová. Tak jen cituji, co dala do komentářů:
"A co je před námi na trase ? Kde je Point Nemo?
Caitlin Dempseyová | 21. června 2016 | Geografie Pojmy, oceánografie
Point Nemo je pól nedostupnosti, který označuje nejvzdálenější místo od oceánu k nejbližšímu pobřeží. Nachází se v jižním Tichém oceánu, tato lokalita je známá jako oceánský pól nedostupnosti. Jméno Point Nemo pochází od kapitána Nema Julese Verna, který se toulá oceány ve své ponorce. Nemo v latině znamená "nikdo". Bod Nemo lze nalézt na souřadnicích 48°52.6'S 123°23.6′W (v desetinných stupních: -48.876667, -123.393333).
Point Nemo je 2 688 km od nejbližšího pobřeží. Nejbližší země jsou: Ducie Island (část Pitcairnovy ostrovy) na severu, Motu Nui (část Velikonočních ostrovů) na severovýchodě, a Maher Island (v blízkosti většího ostrova Siple, u pobřeží Marie Byrd Land, Antarktida) na jihu. ( já osobně si myslím, že každý bude chtít po té souřadnici proplout, tak daleko od všeho se už nikdy nedostanou)."
Já k tomu dodávám: Point Nemo fyzicky neexistuje. Jsou to jen souřadnice. Nejblíže k tomuto bodu mají astronauti ze stanice ISS. "Kosmonauti na oběžné dráze jsou při svém průletu tomuto bodu blíž než kterýkoliv člověk na Zemi," stojí ve Wiki.
Pokud je tomu tak, sólo závodníci na plachetnicích kolem světa se už brzy dostanou nejblíže k ISS ve Vesmíru. Nuže vzhůru k Vesmíru!
Na fotce Borise Hermanna je Jean le Cam na cestě k Vesmíru.
26. prosince 2020
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer