Jste zde

V Atlantiku padají rekordy, sny i foile. De Broc a Thomson se srazili s UFO a Enda O’Coineen se stal na moři dědečkem.

Po dvou týdnech od startu nejobtížnějšího sólo závodu kolem světa Vendé Globe nabírají vedoucí lodě peletonu kurz od Brazílie na nejjižnější místo Afriky mys Dobré naděje. Alex Thomson se bez foile dopustil rekordu, který není uznán, Bertran de Broc musel vzdát a Tanguy de Lamotte se vrací do Les Sables bez hlavy stěžně. Enda O’Coineen se uprostřed Atlantiku stal dědečkem.  Tvrdý boj pokračuje.

Na našem snímku je Enda zachycen u oblíbené činnosti oceánských jachtařů na lodích IMOCA 60, totiž při procházce na ráhně v perseningu, což je futrál hlavní plchty, o kterou se Enda opírá. Snímek je z Vendée Globe.

Závod startoval ve Francii 6. listopadu 2016, o průběhu prvních hodin jsme informovali.

Ti z nás, kdo pod dojmem z posledního závodu Vendée Globe 2012 – 2013 očekávali, že stejně jako minule se třetina flotily rozfláká v Atlantiku hned prvních deset dní závodu, se mýlili. V posledním ročníku Vendée Globe se závodním speciálům hned v úvodu přelámaly 29 m vysoké stěžně a upadaly jim 4,5 m dlouhé kýly. 

Z Atlantiku tehdy začala přicházet videa, na kterých staří mořští chlapi plakali na zničených lodiích. Debaty o technických řešeních a bezpečnosti osamělých mořeplavců na karbonových strojích pokračovaly dlouho po skončení závodu. Přiznáváme, že i my jsme předpokládali, že situace se za zběsilé rychlosti, kterou se závod jede, bude opakovat. Není tomu tak.

De Broc po srážce s UFO musel vzdát

Jediná loď, která musela vzdát, je MACFS Bertranda de Broca. Tento závodník, který jede Vendée Globe opakovaně má opravdu důvod k pláči: jeho loď se srazila s plovoucím předmětem pod hladinou a utrpěla takové poškození, že po analýze situace dospěl Bertrand de Broc k závěru, že loď nevytrží Velký jih a v sobotu 19. listopadu 2016 byl nucen vzdát.  Ze srážky s neidentifikovaným předmětem pod hladinou mají závodníci větší strach, než z počasí. Oceánem bohužel plavou a bloudí kontejnery a odpad všeho druhu. Srážka může být smrtící.

Alex po srážce s UFO bez pravé foile

Dalším závodníkem, který najel v oceánu na UFO, je vedoucí závodník a hvězda oceánského jachtingu Alex Thomson. UFO mu urazil téměř celou pravou foili, takže loď nyní trpí technickým omezením a musí zpomalovat. Přesto Alex Thomson dnes dosáhl rekordu 535, 34 mil ujetých na plachetnici za 24 hodin, překonal tak vítěze minulého vydání Francoise Gabarta. Rekord však Alexovi nebude uznán, protože neporazil Gabarta o celou míly, ale o pouhých 259 metrů.

Alex dnes na nahrávce z Atlantiku všem vzkázal, že i přes zpomalení lodě hodlá dál bojovat o první místo, na kterém se stále drží. Jenže vzdálenost mezi vedoucí lodí a ostatními se pomalu zkracuje… Šancí je obrat u Afriky, kdy od mysu Dobré naděje pojedou závodníci na jiný kurs a Alex bude moci použít hydrofoili na levoboku. 

Alex Thomson skončil v posledním vydání Vendée Globe na třetím místě poté, co celých osm týdnů jízdy Velkým jihem opravoval hydrogenerátor. V závodě kolem světa Barcelona World Race 2014/15 se mu po chybné výměně plachty zřítil stěžeň a musel vzdát.

Jedna loď se vrací do Francie 

Mezitím zpátky do místa startu Les Sables d´Olonne míří francouzský závodník Tanguy de Lamotte, kterému se urazila hlava stěžně a hlavní plachta se mu namotala na kýl. Tanguy nejprve přistál na mooru u kapverdských ostrovů, ale závodu se nepodařilo odstranit. Vrací se tedy do Francie s provizorně oplachtěnou lodí, avšak zatím rezignaci neohlásil. Jak se podařilo zjistit, chce využít svého času v závodě pro humanitární sbírku, která trvá, dokud je na vodě.  Zatím v provizoriu uplul tisíc mil. 

Nešťastný šťastný Dodav Costa

Případ „štěstí v neštěstí“ je loď španělského závodníka Didaca Costy, kterému hned na startu závodu praskla hadice u tanku na balast, voda se mu vylila do lodě a on se vrátil do Les Sables v domnění, že loď se potápí.  Protože závodník musí odstartovat do deseti dnů po startu, po opravě nyní jede Špatněl na posledním místě, téměř tři tisíce mil za prvním Alexem Thomsonem.

Jak to bylo s Didacem Costou, závodníkem, kterého můžete vidět v našem filmu z Barcelona World Race, pojednáme ve zvláštním článku. Tento mladý muž je v tomto závodě totiž takřka bez peněz a nabídnuta mu byla solidárně pomoc od ostatních týmů.

Enda O´Coineen chce být lepším mužem

A to nejlepší nakonec: Irský závodník jedoucí na 25. místě Enda O’Coineen ohlásil, že se uprostřed Atlantiku, u rovníkových tišin, uprostřed hrozivých Doldramů, kterými právě u rovníku projíždí, stal poprvé dědečkem, když jeho dcera porodila vnučku.

Enda, který se momentálně nachází v nicotě, kde není vítr, kde není ryba, pták, jen bílá oblaka, která spouštění prudké lijáky, v místě které je nejstrašnější i nejkrásnější na světě, má o čem přemýšlet. Jeho pocity znásobuje samota a izolace, přiznal dnes. A velmi přemýšlí: „Ještě nejsem připraven být rodičem a už vůbec ne prarodičem. Možná až se vrátím, budu lepším otcem,“ vzkázal ze své splendid isolation dnes. 

Rádi tlumočíme dál, protože syn Endy žije v České republice.

Irena Válová

 

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer