Jste zde

UFO, beznaděj a poraženectví

Startoval jedenáct dní po ostatních. Jeho ztráta byla více než 2 500 mil. Francouz Jérémie Beyou (44 let) s lodí Charal padl hned druhý den závodu z první pozice na pozici poslední. Musel kvůli nehodě otočit loď, vydat se 600 mil zpátky do Le Sables d´Olonne a deset dní čekat na druhý start. Právě teď se však dostává z úplného ocasu dopředu, pracuje soustavně na cestě vpřed a poráží jednu loď podruhé.

Zatímco my sledujeme každodenní život na Indickém oceánu, Beyou přeplul Atlantik. Heslo: Dohnat a předehnat.

Jestli mají sólo závodníci na závodě plachetnic kolem světa Vendeé Globe opravdu z něčeho strach, je to UFO. Srážka s UFO, neboli neidetifikovaným předmětem plovoucím nebo vznášejícím se v oceánu, už stála za strukturálním zničením nejedné lodě. 

Skipperovi Beyouvi se to stalo hned druhý den závodu 9. listopadu, když s lodí Charal v Atlantiku závod vedl. Zničené kormidlo, poničené plachty. Rozhodl se vrátit zpátky 600 mil na start a loď opravit. A pak odstartovat podruhé. 

Pro Jérémieho to zcela jistě byla rána: V posledních pěti kvalifikačních závodech skončil na prvním místě, je to vítěz Volvo Ocean Race z roku 2018 a na poslední Vendeé byl třetí. Teď je to pech, zásah vyšší moci, k vzteku, prostě stalo se neštěstí a přišla smůla.

"Až bude Beyou znovu startovat, budou závodníci právě v Doldrumech, rovníkových tišinách," psalo se o závodníkovi 16. listopadu 2020 - tedy takřka před měsícem. 

Beyou odstartoval znovu 19. listopadu. Tři týdny jsme mohli sledovat závod a pak jednoho osamoceného závodníka, který přes beznadějnost situace zcela sám postupuje Atlantikem, soustavně a stále. V pátek 11. prosince dohnal peloton. Včera předjel prvního - tedy posledního závodníka na ocasu pelotonu a hned za ním dalšího. Už s nimi mluvil, za což je rád, po tak dlouhé době s někým si promluvit, vzkázal dnes.

Na lodˇ Charal čekalo v Le Sables 15 expertů všech profesí: Architekti od firmy, co ji postavila, odborníci z firmy na kompozity, specialisté, kteří rozvádějí elektřinu a dokonce tým z North Sales  (Výrobce plachet). Poškozená byla šachta kormidla tak, že musela být vyměněna obě kormidla. Podle popisu skippera to vypadá, jako kdyby za těch deset dní postavili novou loď. (jen hloupý žert). 

Když vidím, co se děje na oceánu, nemám raději žádné cíle, řekl Beyou v beznadějné situaci v přístavu. Jak postupoval, cíl si přece jen stanovil: Dohnat peloton u Mysu Dobré naděje. 32. den závodu předjel prvního závodníka.. A hned "udělal" dva. 

Na fotce zachytil ten den, kdy se vrátil do hry.

"Vendée Globe je týmová hra, ve které se mohou stát zázraky," říkal ještě v listopadu. Včera už hovořil o malých cílech, které si stanovil a o malých vítězstvích, za která je vděčný. 

Všichni ale vědí, že tohle NENÍ KONEC.
13. prosince 2020

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer