Jste zde

U Slapského jezera nastal čas výhledů, z Máje je vidět daleko do kraje

U Slapského jezera nastal čas pohledů, výhledů a rozhledů. Tento čas je omezen jarem, protože až se všechny stromy znovu olistí, výhledy a pohledy se opět změní. Změní se i pohled na řeku z jedné z četných vyhlídek na útesu nad Vltavou na naší úvodní fotografii. Je to vyhlídka Máj.


Stokrát viděné a přesto vždy nově a jinak. Znovu a znovu dech beroucí.Právě teď je čas cestovat krajem kolem Slapského jezera, protože kamkoli se člověk podívá, vždy vidí řeku, jezero a daleké obzory s oblaky. Z vyhlídky Máj je vidět Štěchovická přehrada v původně meandrujícím korytě Vltavy a Svatojánská stezka. Zaměříme-li pohled na obzor, uvidíme až na Cukrák.

Takové pohledy odejdou s příchodem léta. Nové pohledy budou méně barevné a plastické. Z krajiny také brzy zmizí bílá barva, kterou nyní obrazu dodávají kvetoucí plané třešně a trnky. 

 

Krajina české pahorkatiny protnutá Vltavou a Slapským jezerem vyzařuje klid a v silném jarním slunci dřímnou i koně pasoucí se na lukách kolem jezera. Kromě času pohledů a cestování krajem je také čas zvířat. Jako se srny a zajíci rozbíhají po polích, po pastvinách se rozcházejí stáda koní. Všechna zvířata si jaro užívají. Konečně je to tady. 

 

S jarem se vždy pojí voda, po zimě rozvodněné potoky a peřeje na říčkách. Říčka Kocába je s okolím jezera neodmyslitelně spojená. Kocába právě měla dost vody, jak dokládá naše fotografie jednoho z četných jejích zákoutí, kde zní jen šumění peřejí a jarní svolávání ptáků.

 

Je čas cestování krajem a prožívání jara. 

 

Irena Válová

Foto Petr Stříbrný a Irena Válová
Fotky zvětšíte rozkliknutím.

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Kde se kouří a nekouří

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer