Jste zde

Thriller na středu: Čas se krátí a Alex hraje s Armelem šachy. Titáni oceánu spolu sprintují v cílové rovině

Podíváme-li se na mapu, zjistíme, že se právě teď Alexovi Thomsonovi přímo nabízí udělat ránu v této šachové partii a velké hře nervů mezi dvěma titány oceánu. ETA ovšem říká, že tato hrůza skončí ve čtvrtek vítězstvím Armela Le Cléas´he. Vítací výbor už se aktivizuje a příjezd bude přenášen živě. Alexovi vypadla AIS, Slapyreport ovšem shledává neviditelnost výhodnou.

ETA z úterního večera říká, že jako první překročí cílovou čáru v  Les Sables d´ Olonne Francouz Armel Le Cléas´h (39 let) na lodi Banque Populaire ve čtvrtek 19. ledna 2017 mezi 12,00 – 14,00 hodin. Britský závodník Alex Thomson (42 let) se z moře  na lodi Hugo Boss přiřítí vzápětí za ním. Oba za sebou budou mít trasu kolem planety dlouhou 55 tisíc kilometrů.

Vedení Vendée Globe už se přestěhovalo z Paříže zpátky do Les Sables a znovu byla postavena závodní vesnička pro veřejnost, která za sebou má první vichřici. Kvůli orkánu, který o víkendu zasáhl francouzské pobřeží, zakázal starosta Vendée postavit stany pro veřejnost. Vichřice ustala a stany už stojí. Dnes stránka Vendée Globe ohlásila živý přímý přenos z příjezdu vítěze.

ETA (Estimated Time Arrival) je výpočet času dojezdu obou vedoucích závodníků, který vychází z dostupných reálných dat (rychlosti lodě, větru a kurzu) a modelové předpovědi. Alex Thomson stále stahuje Armelův náskok míli za mílí, hodinu za hodinou. V úterý večer byl opět pouhých 72 mil za ním a v tuto chvíli má vyšší rychlost. ETA ovšem spočítala, že to nebude stačit a vítězem tohoto vydání nejobtížnějšího závodu sólo jachtařů kolem světa se stane Francouz Armel Le Cléas´h.

Soupeř neví, co zamýšlí neviditelná loď

Sám Alex Thomson k tomu před dvěma dny řekl, že pokud se dokáže přiblížit k Armelovi na vzdálenost padesát mil, dokáže ho i předjet a pokusí se o to.  V pondělí ovšem hlásil problémy s řídící jednotkou kormidla a také ve videu uvedl, že mu nefunguje AIS. Opět ale zopakoval: „Budu bojovat do poslední chvíle.“

Že Alexovi nefunguje AIS je další handicap. AIS je  on-line mapa monitoru námořního provozu. Tak jako letecká mapa zaznamenává všechna letadla, AIS zaznamenává všechny lodě. A oba závodníci se nyní ocitli 500 mil od břehů Evropy, kde je silný provoz a kde se lodě navzájem vyhýbají podle námořních pravidel. Ta platí i pro závodníky.

Slapyreport ovšem není hloupý a vidí v nefunkční AIS naopak výhodu. Je to stejná hra jaká se hraje v závodě Volvo Ocean Race, totiž hra na neviditelného (stealth mode). Je-li loď neviditelná, soupeř může velmi znejistit, když neví, jakou strategii volí jeho rival. Když neví, kde se nachází ten, s kým závodí, zatímco neviditelná loď udělá promyšlený šachový tah.  Pravidla Vendée Globe však o ničem takovém nehovoří a Slapyrreport dále pokračovat v úvahách nebude. Slapyreport tuto hrůzu ani nechce domyslet!

Podjede Alex Armela? Padnou do Les Sables jako špunti?

Podíváme- li se na mapu se závodníky, vidíme, že oba vyjeli na Atlantiku nahoru nad Les Sables d´ Olonne a do cíle budou vjíždět ze severu. Jde o totožnou situaci s minulým vydáním Vendée Globe, kdy závodníci do cíle padali jako špunti, když si nadjeli a nechali se k pobřeží dohnat na zadní vítr. Z oceánu. Jenže mapa větru ukazuje nyní přední vítr od pobřeží.  A Alex je na mapě pod Armelem. Pokud by nyní udělal obrat a podjel ho, zkrátil by si trasu. A do toho se mu rozbil sytém AIS!

Alex Thomson se toto pondělí už zapsal do historie l, a to dalším rekordem v počtu uplutých mil n plachetnici za 24 hodin. Na lodi Hugo Boss za den „udělal“ 536 námořních mil, což je o dvě míle více, než dosavadní rekord vítěze minulého vydání Vendée Globe Francoise Gabarta. Rekord nyní čeká na potvrzení Světovou radou pro rychlostní rekordy v jachtingu.

Také  souboj dvou titánů oceánského jachtingu se zapíše do historie. Ještě 25. prosince 2016 měl Alex Thomson u Mysu Horn ztrátu na prvního přes 800 mil. O tři týdny později je mu opět takřka na dohled. Jde o historicky největší návrat do hry, jaký se v tomto závodě odehrál, jak jsme už informovali. Navíc do hry o první místo.

Irena Válová

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer