Jste zde

Tajnosti. Špatný žert. A kde je teď Kevin?

Špatný žert. Tak dnes komentoval včerejší noční poplach Thomas Ruyant, který nahlásil, že jeho loď Linked out nabírá na konci Indického oceánu vodu do přídě. Stalo se to, zatímco spal.

Podle Ruyanta byla příčina v uvolněných západkách palubního otvoru na přídi, prý je uvolnila vlna. Vodu vyčerpal, vrátil se do závodu a přemýšlí o špatném žertu. 

Ruyantovi se totiž na úplně stejném místě doslova totéž přihodilo před čtyřmi lety na Vendée Globe 2016. A dopadlo to katastrofou. Loď se mu rozlomila a on musel zamířit na Nový Zéland. Hodně divný popis "nehody", kdy prostě jen vlna otevřela dveře skrzeva panty. A hodně divná náhoda, se kterou je Ruyant tam venku sám...

Fakt, že Ruynat měl v noci opravdový strach, potvrdil šéf týmu jeho lodě Linked out v poledním vysílání VG z Le Sables d´ Olonne. Hostem tohoto vysílání byl totiž - Kevin Escoffier, který obešel všechny kanceláře a osobně poděkoval za záchranu. Takže Kevin je v Le Sables ve Francii.

Ruyant, když mu v za 30 minut voda zavalila příď lodě, si prý ihned vzpomněl na Kevina. 

Kevin dnes přidal další detaily z jeho záchrany z potápějící se lodě. Vyslal první zprávu s žádostí o pomoc ve 14.46 hodin. Odpověď, která přišla ve 14.47 už nikdy nečetl, protože jeho loď zavalila voda. Oproti pravidlům nestačil vzít ani zavazadlo, jen si oblékl záchranný oblek a odřízl záchranný ostrůvek a pak - ho i s ostrůvkem z lodě smetla vlna. Loď se potopila za 4 minuty, opakoval.

Nejvíce práce měl Kevin s ostrůvkem, který je k lodi připevněn, aby nemohl být používán při stěhování balastu a změnách těžiště. (Závodníci stěhují těžké věci, aby vyvážili náklon lodě z jedné strany na druhou.)

Podle Kevina je celkem štěstí, že dodržoval určité zásady, jako kdyby to čekal. Například nespal na straně náklonu, ale ani uprostřed. Uprostřed lodě se nezdržoval proto, že si pamatoval, jak mnoha lodím upadl kýl. Ten je uprostřed lodě. Šachtou po utrženém kýlu vniká do lodě voda.

Podle toho, co dnes popisoval, dělal Kevin vše  automaticky, rychle, systematicky a studeně logicky. Jak řekl, když jde o celý život, najednou člověk takto jedná. A pak se o všem bavili se Jeanem na jeho lodi. "Nikdy jsem tu noc, kdy mě Jean nemohl najít, nepochyboval, že mě najde. A Jean mi řekl, že ani on o tom nikdy nepochyboval," řekl dnes doslova Kevin.

Ale vraťme se k Thomasu Ruyantovi. Ruyant totiž znovu změnil kurz.  Jako kdyby mířil na Nový Zéland. Nemusí to tak být, ale když si člověk pustí meteorologii (větry), zjistí, že Ruyant míří do bezvětří a znovu zpomaluje. Proč? Co je to za manévr? Co se děje? Od Ruyanta máme stále jen pár řádek o špatném žertu. 

Nevíme. Sledujme Ruyantovu trajektorii. 

Přicházíme tím k poslednímu bodu: Tajnosti. Už když jsme natáčeli film Borci z Barcelony, dostalo se nám přiznání, že závodníci nehlásí vše, ač by měli. Z taktických důvodů. "Ztratili jsme už v Atlantiku plachtu, ale nic jsme nehlásili. Proč bychom měli soupeřům říkat, že jsme bez frakčního spinakru?" řekl nám Bernard Stamm.

Shodou okolností to v nynějším závodu jeden ze závodníků do vysílání potvrdil. A za vedení závodu vystoupil koordinátor zpravodajství z lodí. Na přímou otázku mu zrudly uši, ale odpověděl popravdě: Ano, zprávy koordinujeme, ověřujeme a cenzurujeme. Je to z bezpečnostních důvodů. 

Já za tím celkem stojím s vědomím, že závodníci jsou po celou dobu spojeni se všemi záchrannými hlídkami všech zemí, kudy projíždějí a s námořnictvy. My nejsme úplně prvními příjemci zpráv. A sami závodníci mají právo na soukromí a právo říkat, co uznají za vhodné. 

Ostatně i my v našich životech se tak chováme, normální lidé se nevyvslékají do naha na veřejnosti. Tajnosti jsou součástí našich životů.

Na fotce se vyfotil a dal nám nahlédnout do svého života Ari Huusela, nyní předposlední na 26. místě, 4 300 mil za vedoucím Bestavenem.
17. prosince 2020

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer