Jste zde

Tajnosti II. Šachy. Život.

Nejsme sami, komu leží v hlavě včerejší manévr Thomase Ruynta. Ruyant poté, co v noci nahlásil, že mu příď lodě zalila voda, nasměroval loď na sever, kde ovšem mapa ukazuje úplné bezvětří.

Dnes je 40. den závodu sólo jachtařů kolem světa Vendée Globe a první tři lodě včetně Thomase Ruyanta, který je nyní na třetím místě, se ocitly v Pacifiku. Po řvoucích čtyřicítkách následují řvoucí padesátky, zima a na samém konci této dvou až třítýdenní plavby - po staletí námořníky děsící Mys Horn.

Pokud mohou závodníci ještě něco opravit, vylepšit nebo dokonce zvolit technickou zastávku, musí to učinit nyní. Protože je čeká zdolávání vrcholu Himaláje. Zatím to vypadá tak, že Ruyantovi se podařilo vodu pomocí dvou pump vyčerpat a pokračuje v závodě. Jeho nevysvětlený manévr spadá do kategorie tajností.

Překvapivě přinesl vysvětlení za Ruyanta dnes ráno závodník nyní na druhém místě, který 17 dní vedl peloton, Charlie Dalin.

Podle Dalina si Ruyant manévrem zahrál ruletu: 

Byla to velmi dobrá příležitost. Myslím, že ji Thomas plánoval před tím, než mu příď zavalila voda. Byla to příležitost, jenže ta událost s přídí ho zastavila a zhatila načasování. Naprosto rozumím, proč na tom místě je. Byla to příležitost udělat investici a za cenu zpomalení ve slabém větru se dostat k blíž k níži, na lepší kurz a dříve dostat silný vítr a vydělat na tom. Udělat ránu. Jenže jeho malý problém mu to zkazil. Nemůžeme říci, že to nezafunguje, není to pro něho pořád ještě mrtvé. Tahle věc se může vyplatit dlouhodobě. Kdybych byl na jeho místě, udělal bych totéž, řekl dnes Dalin. Ruyant otočil kolo rulety, jak píše web VG nebo hraje šachy, jak píšeme my.

Jachting a šachy jsou podobné disciplíny. Pracují se strategií, s dlouhodobou budoucností a na několik tahů dopředu. Jakožto i s myšlenkou okamžité ztráty za budoucí výdělek. V životě to je však nejinak.

Mezitím se loď Charal a Jérémie Beyou, který startoval podruhé deset dní za závodníky, dostala na 21. místo (z 27 zbylých lodí z původních 33). Na fotce je Charal v oblasti řvoucích čtyřicítek před deseti dny.

Sám Thomas Ruyant je zticha, ale poslal video, které natočil z té záplavy, kdy mu do přídě, kde je úschovna plachet, pronikla voda a vše v lodi strašidelně plave.
Irena Válová, 18. prosince 2020

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer