Jste zde

Soud. Jean, Yannick a Boris mají rozsudky.

Jean, Yannick a Boris mají rozsudky. A co jsem napsala včera, že neplatilo předevčírem, neplatí už dnes. Bestaven je desátým lídrem závodu Vendée Globe. 

Po šestnácti dnech od záchrany Kevina Escoffiera z potopené lodě 800 mil od Kapského města vydala dnes mezinárodní jury Vendée Globe tři rozhodnutí ve věci námořníků Jeana le Cama, Yannicka Bestavena a Borise Hermanna.

Tyto tři závodníky vyzvalo vedení Vendée Globe v noci ze 30. listopadu na 1. prosince, aby změnili kurz a pomohli při záchraně Kevina v záchranném ostrůvku na širém oceánu. Za ztrátu v závodě jim podle pravidel náleží odškodnění. 

Ve skutečnosti byli zachraňující námořníci čtyři, ale Sébastien Simon mezitím z technických důvodů vzdal, takže návrh stáhl.

Jak dnes v poledním vysílání uvedl ředitel závodu Jacques Caraes, sami závodníci předložili návrhy, jakou časovou náhradu požadují. 

Podle Caraese to porota vzala v úvahu, ale vykonala rovněž vlastní šetření, určila, kdy byl začátek a konec záchranné akce a změřila a zkoumala  trajektorie všech tří závodníků. Poté dospěla hlasováním většinou hlasů k tomuto verdiktu:

1. Co se týče Borise Hermanna, jeho čas ukončení závodu bude čas, ve kterém dojede do cíle mínus 6 hodin.

2. Co se týče Yannicka Bestavena, jeho čas ukončení závodu bude čas, ve kterém dojede do cíle mínus 10 hodin 15 minut.

3. Co se týče Jeana le Cama, jeho čas ukončení závodu bude čas, ve kterém dojede do cíle mínus 16 hodin 15 minut.

Možná se to zdá málo, ale v tomto vydání Vendée Globe dochází ke kuriózní situaci, kdy závodníci po 37 dnech závodu a uplutí 16 000 mil jedou vedle sebe nebo těsně za sebou a svádějí souboj loď proti lodi. Že je to tak doslova, komentoval jeden z nich, když letošní Vendée Globe přirovnal k závodu Solitaire Figaro, který vede z Francie do Británie a zase zpátky. 

Včera se v širých vodách hluboko v Indickém oceánu setkalo pět závodních lodí. Časová dotace tak může být v konečném výsledku naprosto zásadní.

Video ze setkání natočil Louis Burton z lodě Bureau Vallée II. Tohle setkání je na námořním jachtingu nejkrásnější, říká a ukazuje souboje jednotlivých lodí v přímém přenosu. "Je to nejsilnější moment, dvě lodě vedle sebe."

Mezitím se Yannick Bestaven (47 let) stal desátým lídrem závodu Vendée Globe. Co jsem napsala včera, že nebýt katastrofy s Kevinem, nebyl by druhý, už neplatí. Bestaven je první a má vzhledem ke spolehlivé lodi a výborné jízdě šanci na vítězství.

Zatímco Burton kolegy natočil, Boris Hermann Burtona vyfotografoval. A dohromady si ještě v rádiu pokecali.

Irena Válová, 16. prosince 2020

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer