Jste zde

Slapyreport je díky SEO světový a Enda O´Coineen podepíše, že už bude hodný. Výstupu na stěžeň na oceánu tleskáme

Teprve tři dny po Slapyreportu si ve vysílání Vendée Globe všimli, jak výjimečný závodník jede letos nejobtížnější závod sólo na plachetnici kolem světa. Jedno vysílání bylo tento týden věnováno Endovi O´Coineenovi a přes satelitní telefon se s Endou spojila velvyslankyně Irska ve Francii. Vyjádřila podporu Irska závodníkovi a přednesla živě báseň. Vzkaz všem: Jediný člověk, který vám může pomoci, jste vy sami.

Proč se ve zpravodajském pořadu básní? Protože Enda O´Coineen (61 let) za klidné jízdy předčítá svým divákům z oceánu básně. Paní velvyslankyně mu tedy odpověděla rovněž básní a o rozhovoru přes satelit bude informovat irskou komunitu ve Francii, která Endovu jízdu napjatě sleduje.  Další země, která je na rozdíl od zvyklostí v ČR, hrdá na svého závodníka.

Slapyreport má náskok

Bylo tady už leccos. Naposledy Francouz Tanguy de Lamotte, který musel závod vzdát, předvedl na zpáteční cestě do Les Sables D´Olonne v Biskajském zálivu podivnou okružní jízdu: jenže když se spojily souřadnice jeho dráhy, objevilo se srdce, symbol jeho lodě.

Ale básně tady ještě nebyly a byl to právě  Slapyreport, který už v neděli upozornil, že do nejobtížnějšího závodu světa nastoupil irský závodník de facto bez jachtařské historie, avšak i s průběžným přednášením básní a hraním na bubínek se stále drží na skvělém patnáctém místě. Teprve tři dny po Slapyreportu si toho všimli novináři z Vendée Globe.

Že má Slapyreport vynikající SEO víme, tento týden se to projevilo například telefonáty a dotazy ohledně rybářských povolenek.

Enda právníkům podepíše, že už to nikdy neudělá

Jenže právě tento týden Endu humor přešel a vystřídal ho opravdový strach, jak vyplývá z jeho dalších vzkazů z oceánu. Poté, co se mu na jeho lodi Kilcullen Voyager zasekl výtah Lazy Jacka ve výtahu hlavní plachty na stěžni, rozhodoval se, zda kvůli nezbytné opravě dojede ke Kerguelenovým ostrovům (a ztratí pozici) a nebo poleze na 29 metrů vysoký stěžeň za jízdy ve větru 20 uzlů na širém oceánu. Prostředí ilustruje fotografie zaslaná z další lodě, kterou vede Nandor Fa a je tisíc mil před Endou.

O tom, že si plně uvědomil svoji vážnou situaci, svědčí vzkaz, který vyslal: „Je to tvrdé. Takže abych už nikdy více nemohl udělat něco takového jako teď, podepíšu právně závazný dokument a předám ho někomu do svěřenství tak, aby mě mohli zastavit a zabránit, kdykoli kdykoli kdykoli podobnému počínání,“ napsal Enda k úvahám, zda se závadou na lodi jet 600 mil k ostrovům nebo vyšplhat nahoru na stěžeň. 

K Endovi s blížila bouře

Nakonec jeho tým zvolil variantu šplhání na stěžeň na širém oceánu: „Raději než v závětří Kerguelenových ostrovů jsme zvolili za účelem vyřešení našeho problému výtahu hlavní plachty na stěžni variantu udělat to na širém oceánu,“ začíná Enda popis toho, co se dělo.

Sám jediný muž uprostřed oceánu ve větru 20 uzlů v obrovských valících se vlnách šplhá na 29 metrů vysoký stěžeň lodě. Ví, že tuto práci udělat musí, protože se blíží bouře a loď musí být na bouři správně připravena včetně použití bouřkové přední plachty. „Potřebovali jsme být schopni nasadit naše nejmenší J4 a J3 plachty,“ píše Enda. Na fotografii je bouře v Tasmánském moři 15. prosince.

Při šplhání se hrůzou tají dech

„Abych pravdu řekl, byla to noční můra – bylo to vyčerpávající fyzicky a bylo to obrovské psychologické úsilí dostat sám sebe nahoru na stěžeň, který skákal po oceánu. Prošel jsem sice krátkým tréninkem šplhání před startem, ale tohle bylo něco totálně jiného a já jsem byl vyděšený – ale muselo se to udělat. Trvalo mně několik hodin vzpamatovat se z toho pomalého a pozorného šplhání s použitím speciální horolezecké výbavy,“ popisuje chvíle 29 metrů nad hladinou oceánu ve větru 20 uzlů Enda. Při čtení jeho zprávy se hrůzou tají dech.

Co se zdálo banálním problémem – rozbitý výtah od Lazy Jacka, který se zachytil na stěžni, se stalo komplexním problémem, uzavírá Enda.

Připomíná to tu část z našeho filmu o zákulisí jachetního závodu kolem světa Borci z Barcelony, kde Guillome Evrard říká: „Když se oceánu něco pokazí, okamžitě to řešte. Protože když nezačnete hned, bude to horší a horší. A jediný člověk který vám může pomoci, jste vy sami.“

 

Irena Válová

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer