Jste zde

S Trumpem byl prezidentem zvolen i Enda O’Coineen. Musí to být sám ďábel.

Pozoruhodný výkon podává na oceánu irský závodník Enda O’Coineen (61 let).Nejobtížnější sólo závod plachetnic jede poprvé a kolem světa jede po 27 letech. Za sebou nechává mladé muže, předčítá básně, mezi opravami lodě a výměnou plachet píše úvahy. Byl zvolen prezidentem a dostává i náš hlas. Musí to být sám ďábel.

„Stal jsem se prezidentem naší malé skupiny ve stejné době, kdy byl zvolen Trump a naše skupina změnila název z Asociace rezidentů Jižního Atlantiku na Asociaci rezidentů Jižního oceánu,“ připomíná Enda, že byl zvolen prezidentem 6. listopadu 2016, když odstartoval závod v Les Sables d´Olonne v Atlantiku a nyní už jsou závodníci jeho skupiny v Tichém oceánu. Tentýž den se konaly volby v USA a prezidentem byl zvolen Donald Trump.

Endova hlášení z lodě připomínají poznámky k nové knize: „Je to úžasný jachting pod duhou a přátelství mezi námořníky je neuvěřitelné…Myslím, že mám velké štěstí , když vidím, co se děje okolo mých kolegů námořníků a i když si na to zvyknete, nezmění to ani trochu vaše chování. Žijeme na hraně 24/7 a jak se říká, když nežijete na hraně zabíráte příliš mnoho místa,“ zopakoval Enda trochu jinak, co už nám jednou vzkázal, s odkazem na sedm námořníků, kteří kvůli zničené lodi museli závod ukončit.

Do závodu původně nastoupilo 29 lodí, nyní po měsíci jich zbylo jen 22, ostatní jsou zčásti zničené. O zničených lodích i námořníkovi vyzvednutém z Tichého oceánu už jsme informovali.

Pozoruhodný je ovšem sportovní výkon tohoto jedenašedesátiletého jachtaře: Vypracoval se v závodě na 15. místo, které stále udržuje a za ním zůstávají i zkušenější a mladší jachtaři. Zůstal za ním i nejstarší účastník závodu profesor matematiky z Bostonu Rich Wilson (66 let) na lodi Great Američan IV. Naopak profesionální maďarský závodník Nandor Fa (63 let) je tisíc mil před ním.

Jenže, jenže, jenže

Jenže Nandor Fa má právě tento závod najetý hned dvakrát: V roce 1992 byl ve Vendée Globe celkové pátý, což je vynikající výsledek a v závodě Barcelona World Race 2015, což je kopie Vendée Globe pro dvojice, skončil na posledním sedmém místě spolu s Conradem Colmanem. Conrad se letošího Vendée Globe rovněž účastní a oba lze shlédnout v našem filmu Borci z Barcelony.

Jenže Rich Wilson byl v roce 2009 na devátém místě v závodě Vendée Globe.

Zatímco Enda má ve své historii kromě kvalifikace na závod Vendée Globe naposledy závod kolem světa v roce 1989 Whitbread – což je ještě předchůdce závodu Volvo Ocean Race!

Kdokoli si pustí staré videozáznamy ze závodů Whitebread ze 70. – 90. let, uvidí ležérní, uvolněné, ale o to více nadšené týmy jachtařů, jak se vydávají na cestu třemi oceány – s kytarou a lahvemi vína!

Karbonové lodě neexistují, plachty se nešijí z kevralu, ale z prostěradla (z dacronu). Rychlost je spíš pomalost, jak se lodě kutálejí oceánem, o to větší je to sranda. S dnešním rozpočty profi týmů na vývoj lodě za 6 milionů euro a zběsilostí nejrychlejší lodě světa IMOCA 60 neporovnatelné.

Znovu na cestě po 27 letech a rovnou sólo

Enda O’Coineen opakuje svoji cestu kolem světa na deset let staré plachetnici IMOCA 60 po dlouhých 27 letech. A rovnou sólo a je to střelba. Ta střelba začala už cestou na start, kdy z Irska do Francie vezl na lodi jakousi kapelu, na startu při představování veřejnosti okázale kouřil doutník a hrál na jakýsi irský nástroj, doutník neodložil ani při plavbě na start, poté vystartoval příliš brzy a musel si start zopakovat a ztratil 3 hodiny. Celé to pak ze závodu komentoval jako neuvěřitelný zážitek, zvláště setkání s princem Albertem, který držel v ruce startovní pistoli a závod v Les Sables d´Olonne odstartoval.

V dalším videu nám z oceánu předčítá básně o moři, větru a cestě. Přesto se nyní bezpečně drží na 15. místě a z Tichého oceánu nám ke své pozici vzkazuje: "Jsem hrdý na svoji loď." Ten člověk musí být sám ďábel.

Irena Válová

 

 

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer