Jste zde

Rozhodnutí. Správná cesta. Pohádky.

Možná jsou tyto dny, tyto hodiny a toto místo časem a prostorem, kde se právě rozhoduje závod sólo jachtařů bez pomoci kolem světa Vendée Globe.  Čelo závodu totiž stále stojí v bezvětří 2 700 mil od Mysu Horn.

Podle původních předpovědí měla první loď objet Mys Horn poslední den roku 2020 nebo první den roku 2021. 

To se zjevně nestane. První by musel uplout denně více než 400 mil. Takový rekord existuje, ale lze ho udělat na Atlantiku, kde je vítr táhlý a stálý a vlny krátké. Nikoli zde.

Naprosto šílený závod, tak hodnotí několikadenní stání na vodě hluboko v Pacifiku jak v Doldrumech Atlantiku vedení Vendée Globe. Po první skupině lodí se navíc zasekla v další, menší anticykloně skupina druhá, další tři lodě. Už patnáct lodí více či méně stojí a zbytek je ze zadních pozic dojíždí. Tohle nikdo nepamatuje. Stáhla jsem snímek obrazovky a je v komentech.

Podle předpovědi se má vítr zvednout zítra nebo v pondělí. Mezitím závodníci v bezvětří zvlčili, lezou po stěžních jako opice, perou a věší prádlo, zašívají plachty, servírují vánoční bábovky a převlékají se za Santy a posílají veselá videa do Evropy. Boris Hermann tráví Vánoce na dohled a na zavolání od Jeana le Cama. Naprosto kuriózní. 

Ve skutečnosti ale moc dobře vědí, že jsou v bodě, ve kterém se opět znovu rozdávají karty a kde se může nakonec rozhodnout celý závod. 

Už jsme si řekli, že v jachtingu se činí rozhodnutí o investicích, které nesou okamžitou ztrátu, ale budoucí zisk. Možná je i konzervativní cesta: Čekání. A nebo prostě geniální rozhodnutí v pravý čas a na pravém místě. Úplně stejně jako v životě.

Na staženém obrázku vidíme, jak se rozhodli první tři. Zatímco Yannick Bestaven a Thomas Ruyant se utrhli a investovali jako první změnou kurzu na sever, Charlie Dalin je následoval po dvou dnech kurzu rovnou vpřed. Výsledek: Do vedení se dostal Dalin, Ruyant se propadl na 7. místo. Vystřídali ho Boris Hermann s le Cammem, kteří umístění vyčekali a vykecali. Suď Bůh, zda napjaté nervy a trpělivost, není právě teď ta správná cesta.

Specialisté na analýzu počasí a trasování tvrdí, že Dalinovo kralování nebude mít dlouhého trvání a že do vedení se brzy vrátí Bestaven. 

V dnešním komentáři je jen zlehka naznačeno, že chybu udělal Thomas Ruyant, který si způsobil výjezdem na sever ztrátu na prvního 250 mil. Naopak Němec z Hamburku Boris Hermann si právě čichá k pódiovému umístění, domnívá se komentátor VG.

Na videu je Thomas Ruyant, kterého včera bez větru oceán prostě jen unášel, a tak se dal do zašívání.

Nevíme. Nevíme to, protože my lidé neznáme budoucnost. Kdybychom my lidé znali správné cesty, tak bychom po nich šli, jeli a pluli.

V našem rozhodování nám mohou pomoci stratégové, specialisté, matematické modely, analýzy, jak činí dnešní komentář VG. Ovšem pod názvem "pohádky". 

Protože to jsou pohádky. Zatím stále vítězí příroda, její zákonitosti a jako proměnná nám neznámé souvislosti. Situaci, která se v Pacifiku odehrává nikdo nepředpověděl! Poradit si s ní musí skuteční lidé, ne u počítačů, ale tam venku.

Na fotce je Armel Tripon, ve druhé skupině na 15. místě. Na hladině Tichého oceánu jako olej stojí v bezvětří.
25. prosince 2020

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer