Proč téma Alex Thomson všechny tak vzrušuje? Slapyreport rozebral Alexe Thomsona, který má blázny za blázny, povolení chůze po stěžni na moři v obleku Hugo Boss, ambici být prvním Britem, který zvítězí ve Vendée Globe a před sebou dovolenou, kterou zakoupila paní Thonmsonová. Je lepší být zdravý a bohatý, než chudý a nemocný, konstatuje Slapyreport po vzoru CNN.
Když Slapyreport na Nový rok vydal fotku s titulkem „Hra je opět otevřena“, myslel tím nejen partii, kterou každý z nás letos sehraje sám za sebe, ale také tu, která se otevřela na Atlantiku a o které mluví úplně každý: Souboj britského Lva s francouzským Šakalem, Alexe Thomsona s Armelem Le Cléas´hem. Nebýt české stopy Endy O´Coineena, Slapyreport by se věnoval dosud nejvýznamnější události Vendée Globe. A ještě něco: Některé ženy do komentování jachtingu nepatří.
Pozor kuno v kurníku
Také dnešní vysílání nejobtížnějšího závodu sólo jachtařů kolem světa Vendée Globe se neobešlo bez komentářů k Alexi Thomsonovi. Přizvána do vysílání byla ku smůle všech britská olympijská medailistka a dnes redaktorka CNN Shirley Robertsonová, která treperendila o Alexovi v superlativech, aniž by cokoli řekla, kromě toho že je úžasný a že ta maličká součástečka, co se pokazila, je moc moc nebezpečná.
Takže pozor, kuno, Alex je šťastně ženat a má tři děti, které se mu jako profesionálnímu námořníkovi narodily na některé z jeho zpátečních cest z cesty kolem světa. A na rolfok, co se Alexovi rozbil, si námořník dá sakra pozor, protože přesně kvůli této chybě mu padl stěžeň na Barcelona World Race. Ostatně náš film Borci z Barcelony se rovněž touto událostí zabývá.
Když Robertsonová prohlásila, že Vendée Globe je mimořádně těžký závod proto, že pro závodníky je obtížné zůstat „čistý a zdravý“. Slapyreport usoudil a) že o tom nic neví, protože závodnici jsou cokoli, ale ne čistí b) některé ženy do komentování jachtingu prostě nepatří. Bohužel, jak je hloupá, tak je vlivná, což je fakt, dodává objektivně Slapyreport pro budoucí adepty Vendée Globe.
Proč je téma Alex Thomson tak vzrušující?
Alex je mimořádně nadaný komunikátor a dokáže udělat divadlo pro lidi z vlastní jezdecké chyby nebo z veřejného přání k Vánocům vlastní rodině. Ostatně u toho se lidé doslova řezali smíchy: „Milé děti, za několik týdnů budu doma a maminka nám všem za odměnu koupila zájezd a co myslíte, že nového budeme dělat? No přece JACHTING!,“ odříkával Alex po vichřici v Pacifiku na kameru s očima v sloup. Velice, velice vás miluju, vzkázal pak svým dětem před kamerou z oceánu.
Alex je velmi přímý. V rozhovoru před startem Vendée Globe označil jednoho ze soupeřů za blázna, kterého nemůže brát vážně, protože když ho naposled potkal na moři u Miami, jel dotyčný v suchém obleku, zatímco Alex byl z jízdy úplně promočený. Alex chtěl říci, že někteří, co nastoupili do závodu, dělají spíše šampaňský jachting, než extrémní sport. Vendée Globe tuto skupinu poté zařadila do kategorie dobrodruhů. Dnes v závodě není ani jeden.
Co je šampaňský neboli Topolánkův toskánský jachting
A co je šampaňský jachting? Pro ty čtenáře, kteří se s tím nesetkali: v České republice by bylo možné tento výraz nahradit výrazem toskánský jachting neboli společenská vyjížďka po moři, neboli krávovina, kterou provozovali Topolánek a Dalík s jakousi bandou politických nul kdesi v Itálii.
Alex je gentleman. V minulém vydání Vendée Globe dojížděl na Severním Atlantiku na 4. místě, když francouzskému závodníkovi na 3. místě Jeanu-Pierrovi Dickovi upadl kýl. Bylo jasné, že o umístění přijde. Alex ovšem kvůli JPD změnil kurs a jel mu téměř tisíc mil na pomoc. Když byl na dohled, JPD pronesl památnou větu: „Díky Alexi, vezmi si to třetí místo.“ Alex, za kterým dalších tisíc mil nebyl žádný závodník, pak v klidu dojel do cíle. Divadlo? To se nikdo nedozví, jaká pouta ve skutečnosti mezi závodníky existují.
Abychom byli objektivní: Slapyreport celkem těžce nesl, když loni Alex v transatlantickém závodě dvojic převrátil loď a helikoptéra z oceánu vyzvedla nejprve jeho a až poté spoluzávodníka Guillermo Altadilla.
Rozebral za jízdy loď a karbonoval
Alex je houževnatý, metodický, cílevědomý a technicky zručný. Nevzdává se. Ukázalo se to právě v minulém vydání Vendée Globe, kde se mu na nejhorší části trati dlouhé 5000 mil od Nového Zélandu k Mysu Horn rozbil hydrogenerátor, který poháněl všechnu elektroniku. Alex nevzdal, pokračoval v plavbě a celý měsíc hydrogenerátor opravoval, karbonoval, přičemž součástky z karbonu si vyráběl rozřezáním police nebo lůžka v lodi. A ukazuje se to i nyní, kdy Alex Thonson handicapován ztracenou pravou foile, tvrdě šlape na paty prvnímu Armelovi Le Cléas´hovi.
Alex je profesionální a zkušený námořník i závodník s tahem na bránu, který má ambici vítězit. To je případ letošního Vendée Globe, kdy samo vedení závodu hodnotí výkon Alexe Thonmsona jako historický. „Jestli něco bude symbolem Vendée Globe 2016/17, bude to případ Alexe, který dokázal stáhnout náskok prvního závodníka 800 mil za týden.“
Dokázal největší comeback v historii závodu
Alex Thomson ztratil na trase k Mysu Horn za dva týdny na Armela postupně 820 mil. Den před Štědrým dnem 23. prosince byl za Armelem 819 mil. Dva dny na to, 25. prosince stáhnul Armelův náskok na 498 mil. Dne 30 prosince byl 28 mil za zádí prvního Armela. „Alex Thomson na lodi Hugo Boss dokázal dokončit největší comeback v historii závodu Vendée Globe,“ komentoval Vendée Glob dění v pátek 30. prosince 2016. „Koho by kdy napadlo, že náskok prvního 800 mil se vypaří za šest dní?“ pokládali řečnickou otázku. Navíc s poškozenou lodí, dodováme.
Pak Vendée Globe přidává srovnání: Britský námořník byl ve vedení závodu 15 dní, zatímco Bretaně 37. Thonmson byl první na rovníku ze 9 dní a 7 hodin a na Mysu Dobré naděje za 17 dní a 22 hodin, zatímco Le Cléac´h byl první na Mysu Leeuwin za 28 dní a 20 hodin a na Mysu Horn za 47 dní a 32 minut, o jeden den 23 hodin a osm minut dříve, než Alex bez pravé foile. „Vpadá to, že se rozhodne až v Atlantiku,“ komentoval Vendée Globe. Dnes odpoledne ztrácel Alex na Armela opět 246 mil.
Staromilské přiznání 007
Alex je muž v nejlepších letech (42 let) a firma Hugo Boss měla šťastnou ruku při výběru tohoto špičkového a extrémního sportovce jako svého muže v černém, symbol značky, která představuje luxus, výkon, úspěch. Přestože se Alex Thomson při natáčení chůze po 29 metrů vysokém stěžni a skoku v obleku Hugo Boss do moře málem přizabil, video už viděly 2 miliony lidí. Alex Thomson má povolení skákat ze stěžně, skákat za jízdy z kýlu a vznášet se na obloze.
Alex je vynikající špičkový sportovec, technik i spolu designer lodi Hugo Boss, kterému firma odpustí cokoli včetně množství rozflákaných lodí. „Stále se nemohu smířit s tím, že u lodě IMOCA 60 není kýl součástí lodě,“ řekl po posledním Vendée Globe, kde třetina kýlů upadala. „Co je to za svět, kde kýl není součástí lodě? Kýl byl přece vždy součástí lodě,“ vyjádřil se překvapivě upřímně a staromilsky k poslední technologii za miliony. Stalo se to před tím, než Hugo Boss spustil v roce 2015 marketinkovou kampaň, kdy Alex s lodí zajížděl do evropských přístavů a navštěvoval různé lidi – jako například Prince Alberta v Monaku.
Alex Thomson je muž předurčený k úspěchu. Raději nechtějme domyslit, co všechno ho to stálo a stojí. Uzavřeme tedy náš článek podobně jako novinářka CNN Robertsonová: Je lepší být bohatý a zdravý, než chudý a nemocný.
Irena Válová
Alex Thomson – z oficiálního profilu Vendée Globe
Alex Thonmson má ambici stát se prvním Britem, který vyhraje Vendée Globe. V minulém vydání ukázal každému, že umí dosáhnout pódia i s použitou starší lodí, když skončil na 3. místě. To však nebyl jediný okamžik slávy v jeho vzrušující minulosti. Tento fanoušek rychlosti vyrostl na jižním pobřeží Anglie a stal se v roce 1999 nejmladším závodníkem, který v posádce zvítězil v závodě kolem světa Clipper Round the World. Bylo mu 25 let.
Dvakrát byl nucen vzdát Vendée Globe, a to v roce 2004 a 2008. Alex je fenomén, který dokáže posunovat vlastní limity i limity lodě. Letošní Vendée Globe je jeho čtvrtý pokus, kdy se postavil na start tohoto Everestu jachtingu. Přijde den, kdy Vendée Globe vyhraje nefrancouzský závodník. Může to určitě být Alex Thomson.
Panovaly velké obavy, zda dokáže připravit loď Hugo Boss, se kterou musel vzdát po posledním transatlantickém závodu dvojic. Tým ji však dokázal připravit, zmiňuje oficiální profil situaci s převrácenou lodí a vyzvednutí vrtulnikem z moře v roce 2016. A to rok poté, co zničil lodˇv závodě Barcelona World Race v roce 2015, jak je vidět v našem filmu Borci z Barcelony.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer