Jste zde

Přehrady spí, oko hlídače bdí. Lidi u štěchovické přehrady sledují kamery.

Kdo by se chtěl důvěrně s někým setkat a promluvit si s druhým bez sledování, nesmí zvolit procházku na štěchovickou přehradu. Jsou tam kamery. Únorové světlo obestřelo okolí slapské přehrady temnými tóny, voda byla dole.

Ponurost místa byla pohádková téměř jako na staré krajinomalbě mistra. Na místě už jsou  dvojice i rodiny s dětmi, které přivádí Praha k zoufalství, a tak odtud utíkají. Odměnou jsou jim neopakovatelné obrazy.

Slapská i štěchovická přehrada ještě spí prostě proto, že je únor. Přesto k nim chodí průvody návštěvníků. U slapské přehrady se vynořují z povltavské stezky i seshora z Třebenic. Dojdou k přehradě, prohlédnou si okolí, posvačí pod sochou sv. Jana Nepomuckého a pokračují dál. 

Mnoho lidí o víkendu volí kilometrovou procházku z centra Štěchovic ke štěchovické přehradě. Po cestě podél Vltavy  lemované na druhé straně skalními útvary, na nichž jsou znamení a nápisy spojené s historií: až sem dosahovala voda při povodni v roce 1940. 

Cesta je osazena informacemi o místě samém a o historii, zejména za nacistické diktatury a krátce po konci války. Zvláště dnes je nezbytné ujasňovat, kdo svým postojem stojí na které straně. A opakovat onu větu o mlčící většině slušných lidí, kteří tichem nechávají vítězit zlo.

Zde pádem ze skály ukončil život kamarád z osady Utah, stojí na dalším skalisku už desítky let. Nabízí představu o životě ve společenství osady Utah, která v té dávné době ležela na konci světa, což je dnes 30 minut od Prahy.

U štěchovické přehrady jsme dlouho nebyli. Proto se pro nás otevřel nový pohled: vykácením části porostu se zviditelnila turistická stezka a potok, který kaskádovitě stéká ze skal, jsou na něm vytvořeny malé přehrady a také tohle místo vypadá jako z pohádky.Nahoře na jezeře nad štěchovickou přehradou je vše připraveno na jaro. 

Samotná štěchovická přehrada je uznávanou unikátní technickou stavbou Evropy. Nyní je celá osazena kamerami, které sledují přehradu i její okolí. Kvůli hrozbě teroristického útoku? Nebo zločinnost už narostla tak, že i kolem přehrady se vyskytují zloději, vandalové a násilníci? Na tomto místě jsme si uvědomili tragédii naší doby. Příště budou instalovány kamery v lesích, hájích a na samotném jezeře.

Irena Válová, foto Irena Válová a Petr Stříbrný

 

 

 

 

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Kde se kouří a nekouří

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer