Jste zde

Pocta ženě a starému muži

Psal se rok 1989. Byl listopad a stará Francie zdála se z pohledu obyvatel Československa  být v pořádku. Zatímco v Praze pobíhali lidé s klíči po ulicích, z francouzského městečka Le Sables d´Olonne vůbec poprvé startoval závod sólo jachtařů kolem světa Vendée Globe. 

Na start se postavilo pouhých 13 lodí. Jen třináct kapitánů mělo odvahu vyplout na cestu skrzeva sedm moří a tři oceány za svobodou na širém oceánu.

Závod byl ještě děsivější, než je dnes. Trasa tehdy vedla jižně kolem ledovcových polí v Indickém a Tichém oceánu. Dnes je na tomto místě zakázaná oblast. Lodě byly různé a laminátové, plachty dakronové, vinšny z nerezu a každý skipper stál za kormidlem. Pravěk jachtingu.

Na konci prosince 1989 se v jižním Indickém oceánu převrátila loď závodníka Philippa Poupona. Ležela na boku a Poupon nebyl schopen loď dostat zpátky na hladinu. Na záchranu čekal celý den. Za 24 hodin k němu připlul závodník Loïck Peyron.

Na videu je vidět, jak mu Poupon hází lano, Peyron lano uvazuje na svoji lodi a pak dělá gybe - přehazuje ráhno, aby plachta táhla na druhou stranu a tím táhla převrácenou Pouponovu loď, ve které Poupon před tím změnil těžiště. Loď najednou sama od sebe na hladině vstává.

Ostatně podívejte se na video.

Dnes je test na převrácení a znovupostavení lodě součástí technické kontroly způsobilosti IMOCY 60, dodáváme k tomu.

Loïck Peyron (dnes 62 let) skončil v prvním vydání v roce 1989 na 2. místě a jako zachránce hrdina. Dnes, třicet let poté, jezdí na katamaránech a na příští rok plánuje přeplavbu Atlantiku.

Předevčírem byl hostem vysílání Vendée Globe. Na otázku, na koho se soustředí, koho obdivuje v letošním vydání Vendée Globe, jmenoval Isabelu Joschke, ženu, která podává neskutečný výkon stále na 9. místě první skupiny a Jeana le Cama, který na klasické lodi bez foilí je znovu na 4.-5. místě. Jede strategickou, chytrou jízdu, stále musí jako šachista promýšlet své kroky proti soupeřům, jak řekl Peyron, vzhledem k fyzickým silám a věku. Jeanovi, který zachránil Kevina, je jen o rok méně, než Peyronovi, tedy 61 let.
Irena Válová, 14. prosince 2020

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer