Jste zde

Phil z Punxsutawney: Americké jaro přijde už za šest týdnů. Připravme se na české a moravské jaro!

Světově známá autorita svišť Phil z amerického města Punxsutawney tento týden vykonal slavný obřad předpovědi konce nebo pokračování zimy. Tradice se koná na Hromnice 2. února.  Původem keltská legenda říká, že pokud Phil uvidí svůj stín, zima bude pokračovat dalších šest týdnů. Pokud ne, přichází jaro. Slapyreport však střízlivě očekává mráz.

Ve skutečnosti však do USA jaro přichází i bez Phila, komentují aktuální události američtí novináři. Na tradiční slavnosti, která spočívá v probuzení a vytažení nebohého Phila z dřevěného kotce za zvuků lidové hudby a zvědavosti tisíců shromážděných Američanů, byl letos přečten výnos o tom, že Phil viděl svůj stín, takže zima bude pokračovat dalších šest týdnů. Průběh této části slavnosti můžete shlédnout zde.

Novináři tvrdí, že do USA přichází jaro i bez Phila

Jenomže novináři podotýkají, že záležitost je letos velmi sporná, protože ve skutečnosti jaro už do USA přichází: slavnost se konala za slunečného počasí, venku bylo 25 stupňů (Fahrenheita) a to, co Phil viděl, nebyl jeho stín, ale stín mikrofonu kamery. Nám se to nějak nezná, protože všichni diváci na slavnosti mají čepice a rukavice.

Přesto platí, co bylo přečteno. A dlouho dopředu připraveno, dodáváme. Jak vyplývá z článku na Foxnews, předpovědi připravují členové klubu na pahorku 65 mil vzdáleného od Punxsutawney (Pittsburghu).

Letos Phil nepronesl jiné poselství, než předpověď počasí. Nehovořil ani o fotbalu ani o prezidentu Trumpvi, vyzvedávají americká média, že Phil přešel všechny významné události a raději nic než počasí nekomentoval.

Vyzýváme ke zdrženlivosti!

Slapyreport si však dovolí luxus komentáře. Předně fakt, že zima bude trvat ještě šest týdnů, ve skutečnosti znamená, že už za šest týdnů přijde jaro. Dále vycházíme ze zprávy v TV Nova, kde z analýzy vyplynulo, že letos skončí zima na jaře. To je náš komentář k meteorologické části. K části politicko-společenské nemůžeme poskytnout stejně optimistický komentář. Ve spojitosti s nadcházejícím děním nás totiž znovu a znovu napadá: „My čekali jaro, a zatím přišel mráz“. Takže vybízíme ke zdrženlivosti, kritickému odstupu a analytickému přístupu, neboť přílišná, mylná a chybná očekávání vedou k neštěstí a obětem.

Slavnou píseň My čekali jaro a zatím přišel mráz lze vyslechnout zde.

V roce 2015 obdržela policie stížnosti na pochybné Philovy předpovědi a vydala příkaz k jeho zadržení. Média začala v souvislosti s lidovou veselicí spekulovat, zda bude Phil popraven. Právníkům se však podařilo prokázat, že svišti nespadají pod jurisdikci americké justice.

Letošní Philova předpověď pokračování zimy byla 103. v řadě, zatímco příchod jara předpověděl jen osmnáctkrát. Všechny předpovědi Phila naleznete zde.

P
hil má samozřejmě svoji vlastní webovou stránku.

Irena Válová

 

 

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer