V Evropě je noc, nedokážu se s nikým spojit. Mám pár kamarádu na Novém Zélandu, tak jim volám, sleduju Americký pohár, co se tam právě jede. Pravda je ale taková, že je nedělní ráno a já se uprostřed oceánu cítím osamocen, i když jsem spojen s celým světem.
Takhle se dnes v živém vysílání Vendée Globe přiznal závodník Boris Hermann (Německo, 39 let, Yacht Club Monako). Je na 5. místě a je prvním Němcem, který se účastní nejobtížnějšího závodu sólo jachtařů světa Vendée Globe. Dnes to vypadalo, že mu snad při spojení s Francií, potečou z očí slzy.
Bývaly doby, kdy jsme měli na lodi jen e-mail. Přesto jsem se necítil tak osamělý. Připravoval jsem si maily, promýšlel, pak posílal, čekal na odpovědi. Dnes mohu volat kdykoli manželce, jsem propojen s celým světem, mohu cokoli, ale moje samota je o to větší, řekl dnes v poledne doslova Boris Hermann.
Boris Hermann navíc projíždí jen sedm mil od od závodníků Amerického poháru. V přímém přenosu dnes Borisovi vzdal hold jeden z účastníků, kterého my známe z dalšího jachetního podniku - závody posádek Volvo Ocean Race Ken Read. Ken Read přiznal, že i on cítí na oceánu samotu, přestože jede v posádce.
O to nejuvěřitelnější mu přijdou výkony osamělých mužů a žen na Vendée. Práce, kterou na lodi vykonává pět mužů, musí zastat jen a jen oni sami.
Pak se rozhovor dvou osamělých mužů stočil na techniku. Také lodě v Americkém poháru se staly kyber loděmi, popsal Ken Read.
Vše je se vším spojeno, vše funguje samo, vše je naprogramováno, automatizováno, ale pocit štěstí, sounáležitosti a harmonii to některým lidem nepřináší.
Mnohem spokojenější zdá se být Louis Burton, který musel stanout za kormidlem po blackoutu a svoji IMOCU60 včera odřídit ručně na ostrov Macquarine, kde žijí jen rypouši, tučňáci a albatrosi. Jak dnes ráno VG vedení ohlásilo, obdržel povolení od UNESCO driftovat podél pobřeží této přírodní rezervace a světového dědictví ve vzdálenosti 500 metrů od břehů.
Ale, co se nestalo? Burtonovi sám od sebe znovu naskočil autopilot. Bez opravy, bez nalezené závady. Jak loď vypnula a hodila se do blackoutu, tak zase sama zapnula a funguje. Nový Bermudský trojúhelník? Je to záhada, řekl dnes Burton, který svoji technickou zastávku u ostrova zkrátí na pouhé dvě hodiny.
Zatím to vypadá, že občas samota dopadá více na mozky mužů než na žen. Žádná z žen si nestěžuje. Isabelle Joschke, která je na obdivuhodném osmém místě, si krátí čas selfíčkama a dronovačkou.
Pip Hare (17. místo) nemá drona, takže dělá jen selfíčka s tyčí.
Clarisse Cremer na dvanáctém místě zase na úvod dnešního videa oznámila, že dnes bude používat mozek. Opravdu to takhle řekla. Musí se rozhodnout pro další trasu a zapracovat s logikou.
Video s Isabellou Joschke je v komentářích.
Na fotce je Španěl Didac Costa při osamělém odpočinku uvnitř lodě IMOCA 60.
A my děkujeme. Protože ač je neděle, Vendée Globe je tady stále a bude zde do poslední vteřiny. I pro ty, co se cítí v moři lidí, v palbě kontaktů a možností a záplavě informací ztracení a osamělí jak muži a ženy na prázdném oceánu. Zejména pro ně!
20. prosince 2020
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer