Jste zde

Nedělní ráno. Samota. Mozek.

V Evropě je noc, nedokážu se s nikým spojit. Mám pár kamarádu na Novém Zélandu, tak jim volám, sleduju Americký pohár, co se tam právě jede. Pravda je ale taková, že je nedělní ráno a já se uprostřed oceánu cítím osamocen, i když jsem spojen s celým světem. Takhle se dnes v živém vysílání Vendée Globe přiznal závodník Boris Hermann (Německo, 39 let, Yacht Club Monako).  Je na 5. místě a je prvním Němcem, který se účastní nejobtížnějšího závodu sólo jachtařů světa Vendée Globe. Dnes to vypadalo, že mu snad při spojení s Francií, potečou z očí slzy.

Bývaly doby, kdy jsme měli na lodi jen e-mail. Přesto jsem se necítil tak osamělý. Připravoval jsem si maily, promýšlel, pak posílal, čekal na odpovědi. Dnes mohu volat kdykoli manželce, jsem propojen s celým světem, mohu cokoli, ale moje samota je o to větší, řekl dnes v poledne doslova Boris Hermann.

Boris Hermann navíc projíždí jen sedm mil od od závodníků Amerického poháru. V přímém přenosu dnes Borisovi vzdal hold jeden z účastníků, kterého my známe z dalšího jachetního podniku - závody posádek Volvo Ocean Race Ken Read. Ken Read přiznal, že i on cítí na oceánu samotu, přestože jede v posádce. 

O to nejuvěřitelnější mu přijdou výkony osamělých mužů a žen na Vendée. Práce, kterou na lodi vykonává pět mužů, musí zastat jen a jen oni sami. 

Pak se rozhovor dvou osamělých mužů stočil na techniku. Také lodě v Americkém poháru se staly kyber loděmi, popsal Ken Read. 

Vše je se vším spojeno, vše funguje samo, vše je naprogramováno, automatizováno, ale  pocit štěstí, sounáležitosti a harmonii to některým lidem nepřináší.

Mnohem spokojenější zdá se být Louis Burton, který musel stanout za kormidlem po blackoutu a svoji IMOCU60 včera odřídit ručně na ostrov Macquarine, kde žijí jen rypouši, tučňáci a albatrosi. Jak dnes ráno VG vedení ohlásilo, obdržel povolení od UNESCO driftovat podél pobřeží této přírodní rezervace a světového dědictví ve vzdálenosti 500 metrů od břehů. 

Ale, co se nestalo? Burtonovi sám od sebe znovu naskočil autopilot. Bez opravy, bez nalezené závady. Jak loď vypnula a hodila se do blackoutu, tak zase sama zapnula a funguje. Nový Bermudský trojúhelník? Je to záhada, řekl dnes Burton, který svoji technickou zastávku u ostrova zkrátí na pouhé dvě hodiny.

Zatím to vypadá, že občas samota dopadá více na mozky mužů než na žen. Žádná z žen si nestěžuje. Isabelle Joschke, která je na obdivuhodném osmém místě, si krátí čas selfíčkama a dronovačkou. 

Pip Hare (17. místo) nemá drona, takže dělá jen selfíčka s tyčí.

Clarisse Cremer na dvanáctém místě zase na úvod dnešního videa oznámila, že dnes bude používat mozek. Opravdu to takhle řekla. Musí se rozhodnout pro další trasu a zapracovat s logikou.

Video s Isabellou Joschke je v komentářích. 

Na fotce je Španěl Didac Costa při osamělém odpočinku uvnitř lodě IMOCA 60.

A my děkujeme. Protože ač je neděle, Vendée Globe je tady stále a bude zde do poslední vteřiny. I pro ty, co se cítí v moři lidí, v palbě kontaktů a možností a záplavě informací ztracení a osamělí jak muži a ženy na prázdném oceánu. Zejména pro ně!
20. prosince 2020

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer