Jste zde

Na větrném závodě o Pohár Atlantidy se děly věci, aktualizace o Slapském poháru

Za vydatného větru a v obtížných větrných podmínkách Slapského jezera se dnes sešla elita slapského jachtingu na premiéře úplně nového závodu Slapského poháru o Pohár Atlantidy. Závodu se zúčastnilo 40 lodí a zvítězila dlouhodobě neporazitelná loď Marbo. Pořadatelem byl hotel Atlantida na Staré Živohošti, děly se věci a Slapyreport byl u toho. Na titulním snímku fotografa Petra Stříbrného je známý jachtař Zdeněk Lucie Malý.

Pátý závod Slapského poháru, tentokrát z kategorie FUN, se odjel dnes na Staré Živohošti. Jak jsme se na místě přesvědčili, závodu o
Pohár Atlantidy se zúčastnil každý, kdo ve slapském jachtingu něco znamená. Možná právě proto měl závod, hojné obecenstvo na Živohošťském mostě, před kterým byla proti proudu točná bóje. Z mostu se na závodící lodě nakonec dívali motorkáři i turisté, kteří jen projížděli. Co viděli, Slapyreport vyfotografoval.

V cíli, který byl před hotelem Atlantida, si závodníci vítr pochvalovali, přestože divák mohl vidět typická slapská kouzla, při kterých jde vítr v jednu chvíli z několika směrů, tišina se střídá se slapskou fackou a na jezeře se vytvoří větrné pásy, každý jinak rychlý.  Pro mnohé byl závod také další příležitostí setkat se s přáteli a dozvědět se novinky. Anna. Též jsme se poprvé v sezóně pozdravili s rozhodčím závodu a skutečnou legendou českého jachtingu Ing. Arch. Milošem Kuthanem. Na snímku jsou v cíli zakotvené závodní lodě převážně z kategorie RACER.

Protože články o jachtingu na Slapech mají velký ohlas, na žádost čtenářů aitualizujeme o informaci o Slapském poháru. Slapský pohár je co do počtu závodících lodí i závodů největší jachetní podnik u nás. Letošní ročník doznal změny, když se závody rozdělily na FUN regaty a RACE regaty. FUN regaty jsou přátelské zápasy, které nejsou registrované Českým svazem jachtingu a účastníci musí dodržova Řád plavební bezpečnosti. Jsou otevřené pro každého, kdo se do závodu přihlásí. RACE regaty jsou registrované závody dle celostátní termínované listiny ČSJ a platí pro ně mezinárodní pravidla jachtingu ISAF. Účast vnich je podmíněna držením závodní licence, pojistkou lodě a potvrzením o zdravotním stavu. Závodníci mohou je obě kategorie, takže očekáváme, že se na některých závodech setká opět kolem stovky lodí. To činí Slapský pohár unikátním podnikem.

Letošných osm FUN závodů startuje střídavě od hotelu Atlantida na Staré Živohosti a od Modré loděnice, jeden závod bude tradičně startovat před hotelem Laguna, zatímco všechny RACE závody pořádá Jachetní klub Královská na Měříně, odkud také starují. Termíny, pořadatele i historii závodů lze najít na webu Slapského poháru slapskypohar.cz. Slapský pohár bude letos podívaná především pro návštěvníky Staré a Nové Živohoště, kudy povede trasa závodů. Lze očekávat, že zejména FUN regaty budou doprovázeny večerním programem pro účastníky i příchozí jakožto i nabídkou dobrého jídla a pití jako součástí startovného jako tomu bylo u závodu o Pohár Atlantidy, kde se nabízel guláš a večer pečené maso s hudbou.


 

Na závodech jsou velmi atraktivní  starty, kde se všechny lodě shromáždí a pokoušejí se vydobýt si co nejlepší pozici. Ve větru je obtížné nepřejet startoní čáru, takže někteří se na ní zastaví či couvají. Couvat s lodí je velmi obtížná jachtařská disciplína. Je to opravdové mistrovství, které dokonale ovládají světoví jachtaři a používají je na startech takových závodů jako je Americký pohár, kdy je nutné přesně odhadnout čas dojezdu oplachtěné lodě ke startovní čáře eventuálně na startu couvat a po odstartování se vydat s lodí vpřed. Je jen málo jachtařů, kteří zvládají couvat s lodí na plachty. Také ještě na cílové čáře se pak často odehrávají souboje, neboť závody bývají do poslední chvíle nerozhodnuté. Na snímku loď Cácorka projíždí cílem.

-ire.

 

 

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer