Nejstarší a nejprofesionálnější jachetní klub na Slapském jezeře Jachetní klub Královská chystá vypsání prestižního závodu Modrá stuha Slap. Překvapivě se má odjet už 21. května. JKK závodníkům s plachetnicemi nabídne jednorázové licence. Modrá stuha Slap je vážený závod, který se jede každý rok od roku 1956 dodnes s výjimkou roku 1968 a tisícileté povodně v roce 2002. Naše úvodní fotografie je z ze závodu z roku 2012..
Jedna změna však přece jen přišla: až dosud se závod jel vždy na konci srpna. V posledních letech trpěl opakovaně bezvětřím. Možná proto se Modrá stuha Slap nově pojede 21. 5. 2016, jak oznamuje na své stránce Jachetní klub Královská se sídlem na Měříme. „Aktuálně chystáme vypsání a plachetní směrnice. Závod se pojede podle dokumentů CSJ, tj. bude požadován doklad o pojištění odpovědnosti, lékařské prohlídce a licence. Členům JKK licence poskytne klub na místě, pro ostatní neregistrované a závoduchtivé jachtaře máme novinku CSJ pro tento rok - jednorázové licence CSJ, taktéž k dispozici na místě za 100kč/os. Večer bude tradičně něco dobrého z grilu,“ oznamuje klub, který jako jeden z mála odolává revolucionářům současnosti a drží si svoji úroveň a tradice. A ještě něco: z Měřína je jeden z nejhezčích výhledů na jezero. Fotografie vpravo je z loňského prvního závodu sezóny První vítr a je na ní nejúspěšnější loď sezóny.
Vše o Modré stuze Slapyreport podepisuje
Jak šel čas s jachetními závody na Slapském jezeře, popsal v roce 2012 nestor klubu a respektovaný jachetní rozhodčí i autor knih o jachtingu Miloš Kuthan. Co napsal, podepisujeme, protože to tak bylo a tak to je. Také Slapyreport totiž má doma Modrou stuhu z roku 1994 a je vítězem a držitelem Modré stuhy z roku 2014 (na fotografii vlevo) a prvního místa v roce 2015 ve své kategorii. Tradičně je závod o Modrou stuhu všude na světě závodem o nejrychlejší loď a Modrá stuha se obvykle uděluje pouze jediné, té nejlepší lodi.
Toto o závodech píše Miloš Kuthan: „Mimo postupové a pohárové závody byly na naší vodě pořádány závody místního významu z nichž některé se staly tradičními a výjimečně přetrvaly až do dnešní doby. Vítězství v některých z nich se stalo prestižní záležitostí pro jachetní oddíly i jednotlivce. Mezi takové závody patřily zejména Hornický Pohár -pořadatel Baník Příbram - Županovice, Velká Cena Spolany - pořadatel TJ Spolana Neratovice - Nová Živohošť a naše závody Modrá stuha Slap a Slapská čtyřiadvacítka. Do dnešních dnů se zachoval pouze závod o Modrou stuhu Slap a Slapská čtyřiadvacítka,“ napsal k historii závodů Miloš Kuthan.
Závody vnikají i končí - jako v životě
Podle Miloše Kuthana je to závody podobné jako je to v životě: „Závody vznikaly, nabývaly na významu i popularitě, odumíraly a končily. Jediným závodem, který se udržel od prvních dob až do dneška je závod o Modrou stuhu Slap,“ vrací se k Modré stuze.
Pro pamětníky pak Míla Kuthan opakuje: „Tento závod byl vždy závodem kombinovaným, obsahujícím jak distanční plavbu (Měřín - Nová Živohošť a zpět), tak i okruhovou rozjížďku, později upravenou na plavbu Měřín - Kaplička a zpět. Pro mládežnické třídy se závod jezdil jako okruhový na tři rozjížďky v prostoru Měřína a Ždáně. V současnosti je snaha obnovit kombinaci dálkové a okruhové rozjížďky. V době největší popularity závodu dosáhl počet účastníků 108 lodí všech tříd a velikostí od Mloka až po Vltavu. V současné době jezdí Modrou stuhu převážně kajutové plachetnice různých typů a velikostí s průměrnou účastí 30 až 40 lodí, popsal v roce 2012 historii Miloš Kuthan. Naše fotografie vpravo je z druhého prestižního závodu, Slapská 24, která se jede celý den a celou noc.
Je skvělé, že Milošovi následovníci zacházejí právě s tímto závodem s rozmyslem a s uznáním, protože s Modrou stuhou jsou spojeny mnohé osudy lidí na Slapském jezeře i z jiných jachetních rezortů.
Irena Válová
Foto: Petr Stříbrný a Irena Válová
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer