Jste zde

Na konci světa. Kevin Costner. Nejhorší věc.

Celkem třikrát se se dnes v noci pokusil Louis Burton u ostrova Macquarie v Tichém oceánu vylézt na vrchol stěžně své lodě, aby opravil pojezd hlavní plachty. Stěžeň jeho IMOCy 60 je vysoký 29 metrů. Kevin šplhal nahoru přímo na oceánu. 

Od UNESCO obdržel povolení driftovat kolem ostrova ve vzdálenosti 500 metrů. Celý ostrov je přírodní rezervace.

"Je to nejhorší věc, jakou jsem kdy jako námořník dělal," poslal vzkaz z vrcholu stěžně na videu Louis Burton. Video je v komentářích. Podívejte se, neb na toto místo se nedostane takřka nikdo.

Jsem na konci světa! volá ze stěžně Burton, který po všech útrapách vypadá jako Kevin Costner ve Vodním světě. Pak se výkřiky směrem do Francie a  Les Sables d´Olonne motivuje k pokračování v závodu sólo jachtařů kolem světa Vendée Globe. Burton je už zpět v závodě a maže za ostatními rychlostí 15 uzlů.

Na ostrov položený 930 mil na jihovýchod od Tasmánie Burton ručně 17 hodin kormidloval loď původně kvůli blackoutu a nefungujícímu autopilotu. Loď se sama nahodila, na stěžeň vylezl a vadný pojezd hlavní plachty vyměnil. 

To vše pod dozorem vedení Vendée Globe v Les Sables d´Olonne ve Francii. "Burtonova pozice byla monitorována neustále, každých několik minut," uvedlo dnes ráno vedení VG ve Francii.  Učinil tři různé pokusy na dvou různých místech, až ve tři hodiny ráno našeho času se mu to podařilo, uvádí VG. 

Louis Burton ovšem ráno napsal, že mu po třetí hodině ranní volali z Francie, že ho žádají o rozhovor, a když se s nimi satelitem spojil, objevil se před ním obraz noční party. Oslava úspěšné opravy. No tedy nevím, pozvedávám obočí...

Zatímco my diváci dostáváme aktualizaci pozic každé tři až čtyři hodiny, v Les Sables námořníci, kteří sledují závodníky, aktualizují každých 30 minut a v případě nebezpečí jako byl Kevinův případ nebo Louisovo slézání stěžně uprostřed Tichého oceánu pak každou minutu. 

Tito profesionálové jsou čtyři a u počítačů sedí 24/7. Krom toho rovněž kontrolují, zda závodníci nepřekračují zakázanou ledovcovou zónu. Kdysi tudy závodníci projížděli, ale dnes je tato cesta jako příliš nebezpečná zakázaná. 

A co tedy vlastně je na konci světa? Je to lepší, než si mnozí z nás představují. Nepadá se tam do černé díry ani se nespadne z planety Země do vesmíru. Jsou tam - zvířata. 

"Vidím tučňáky na pobřeží!" volá na nás své svědectví ze stěžně na konci světa u ostrova, kde se povalují rypouši a hnízdí albatrosi Louis Burton.

Na fotce je Isabelle Joschke, která rovněž musela opravovat. Samozřejmě přímo na oceánu, jinak to ani nejde.
Irena Válová, 21. prosince 2020

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer