Jste zde

Mezitím: Známá vyhlídka na jezero nad Rabyní je zničena, lidem se to líbí

Mezitím, co ve městě zuří opatření a diskuse o epidemii, známá vyhlídka na Slapské jezero nad Novou Rabyní je zcela zničena. Na místě kdysi přírodní vyhlídky s názvem Homolka vyrostla nová monstrózní stavba. Dřevěný stánek s pódiem, který zničil přírodní všem otevřené místo už před několika lety, zmizel. Nahrazuje ho podivná stavba, která zdaleka svítí bíle do okolí a kamenná zídka, kvůli které už výhled na jezero ze silnice  není vidět. Lidem, se kterými Slapyreport hovořil, se to ale líbí. Prý teď nikdo nespadne do jezera - jako kdyby odtud někdo někdy padal. A prý to bude hezké, říkají ti, kteří současně pořádají výlety do přírody a stěžují si, že příroda kolem nás kvůli zastavování a betonování všech míst, mizí. 

Jak na místě vyhlídky Homolka roste odpudivá stavba, pozoruje Slapyreport už od začátku února.  Kuriózního mostra si totiž nelze nevšimnout dokonce ani z velké dálky přes Slapské jezero. Zatímco dříve byla slavná vyhlídka nad Novou Rabyní vidět intuitivně díky chybějícímu porostu ve skalách nad Slapským jezerem, teď stavba svítí bílou barvou do dáli a je vidět i ze silnic proti vyhlídce z druhého, levého břehu Vltavy. 

Přijíždíte-li od Prahy přes Slapy, vidíte staveniště od Buše. Přírodní vyhlídka byla nahrazena skutečnou stavbou a definitivně zničena. Cíl motorkářů, výletníků, "lufťáků" z Prahy, ale také turistů z celé České republiky, kteří se chtjěí podívat a rozhlédnout po jezeře, vychutnat západ slunce nad jezerem, zastavit se a postát v okouzlení nad nádherou kaňonu, kudy protéká řeka, už nikdy nebude vypadata stejně, jak ho opakovaně fotografoval profesionální fotograf Petr Stříbrný. Jeho fotografie pohledu z vyhlídky na jaře, se stane fotografií historickou. 

Navíc nově prostor vyhlídky od silnice odděluje zídka, takže výhled na Slapské jezero kolem jedoucí v autě a na motorce už neuvidí. Podle staveniště je na místo vytvářen vstup, kdo se bude chtít podívat na jezero, bude muset vstoupui dovnitř prostoru, který se tímto uzavírá. Otevřený prostor nad jezerem, skála a udusaná země jsou minulostí. 

Protože pozemek patří pod obec Nová Rabyně, pokusil se Slapyreport zjistit, co bylo nebo co je skutečným záměrem obce. V zápisech z jednání obecního zastupitelstva se lze dočíst, že o popsané změně obec Nová Rabyně jednala už od roku 2018. V roce 2018 pak odhlasovala, že požádá na popisovaný výtvor o dotaci Ministerstvo pro místní rozvoj.  Obec Nová Rabyně to nazývá "akce vltavská vyhlídka Homolka": "Zastupitelé obce Rabyně schvalují podání žádosti o dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj, Program na podporu domácího cestovního ruchu a schvaluje souhlas s realizací a financování obce – akce „Vltavská vyhlídka Homolka Rabyně“. Hlasování: pro – 7, proti – 0,l zdržel se – 0," stojí v zápisu se zasednání zastupitelstva dne 16. ledna 2019.  Dne 22. 7. 2019 se pak konalo otevření obálek nabídek zájemců realizovat stavbu. Dokumenty a zápisy jsou k nalezení zde. 

 

Slapyreport se náhodně dotazoval lidi, kteří se u staveniště zastavili, jak se jim nová koncepce vyhlídky líbí. Všem se líbila. První část lidí tvrdí, že místo bude bezpečné a nikdo nebude moci spadnout dolů do Slapského jezera. Jako kdyby odtud někdo někdy padal. Známé jsou případy, kdy tudy a na místě poblíž této vyhlídky shazovali lidé do jezera vraky. Jedním z těch, kdo v blízkosti této vyhlídky shodil svého trabanta do Slapské přehrady, byla Olga Hepnarová, jak uvádí ve své stati z roku 2012 expert na slapské vyhlídky Michal Kupsa. Článek i video jsou zde.

Druhý skupina oslovených tvrdila, že místo bude nyní hezké a že se těší na posezení v novém monstrózním objektu nad jezerem. Právě takto mizí příroda i historická paměť lidí, protože až staří lidé zemřou, starou vyhlídku už si nikdo nebude pamatovat, zůstane jen nová skutečnost tak, jako nebude existovat už nikdo, kdo by si pamatoval starou Vltavu se Svatojánskými proudy, řeku pod skalami vinoucí se mezi Měřínem a Ždání dál a dál směrem k dnes neexistujícímu hotelu Záhoří. Všichni noví lidé si už budou myslet, že právě tohle Slapské jezero je tady odjakživa a navždy. 

Irena Válová, Foto: Petr Stříbrný

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer