Jste zde

Medajle. Strýček Brady. Brutální.

Naprosto brutální. Takové komentáře stojí pod dnešním videem Louise Burtona, který ukazuje, jak vypadá blackout na lodi IMOCA 60. Kolem zuří a kvílí vítr, loď jede chvílemi rychlostí 20 uzlů a Lousi Burton ji už přes 20 hodin kormidluje - ručně. Na Velkém jihu, na hranici Indického a Tichého oceánu.

Všichni závodníci samozřejmě UMÍ odřídit ty lodě ručně. Jenže na rozdíl od dob velkých mořeplavců jsou tyhle (robotické) lodě tak rychlé, že to jednoduše v jedné osobě nejde.

Francouz Louis Burton (35 let, VG jede podruhé) má proto situaci za neuvěřitelnou a říká, že tohle už dlouho nevydrží. Říká, že se už spojil s Paříží, kde jsou čtyři hodiny ráno a že mu musí inženýři z jeho týmu pomoci najít "třetí" způsob, jak mrtvou elektroniku znovu oživit. Míří na ostrov Macquarie, který patří Tasmánii, je tam jen vědecká základna, povalují se po něm rypouši a hnízdí tam albatrosi, kteří žerou místní králíky. Tam se pokusí věc opravit. V závěru nám tedy přeje hezké Vánoce.

Je to další loď v závodě sólo jachtařů kolem světa Vendée Globe, které vypadl centrální počítač a poté i záloha. Burton teď nemá autopilota a nastavování plachet, naštěstí mu aspoň zůstal jiný přístroj, který ukazuje souřadnice. Takže neskončí u astrolábu, jak už jsme v jiném případě nadnesli.

Za tento výkon zasluhuje samozřejmě medajli. Medajli ovšem tento týden obdržel ve Francii Jean le Cam. 

V rámci vyhlášení námořníka dekády Francouzskou jachetní federací, která je členem ISAF (Mezinárodní jachetní federace) obdržel Jean le Cam nikoli titul námořník dekády, nýbrž Cenu solidarity, a to za záchranu Kevina Escoffiera z potopené lodě v Indickém oceánu, kterého hledal 12 hodin ve větru 35 uzlů a v pětimetrových vlnách.

Francouzská jachetní federace uvedla, že tento čin "zasáhl francouzskou veřejnost, a proto byla cena udělena námořníkovi, který se pohybuje ve špičce jachtařů 40 let". 

Jenže taková událost se stala na každém vydání Vendée Globe. Vzpomeňme například Brita Alexe Thomsona, když před cílem v Les Sables d´ Olonne zastavil po dvou měsících svoji loď, aby počkal na Jeana Pierra Dicka, kterému se utrhl kýl a plul bez kýlu (!), aby mu dal přednost a nechal ho dojet na třetím místě! Vzpomeňme na ...x historek, co znají všichni, kteří sledují oceánský jachting aspoň deset let. A Jean zaslouží cenu za něco jiného, než za solidaritu, protože toto je samozřejmost, je to na oceánu povinnost a medajle je urážka.

Takže já k tomu dodávám: Tohle lehce páchne strýčkem Bradym. A chápu, proč Jean změnil kurz, proč se ten starý jezevec trhnul od té pětky se slovy, že je nechce vidět na AIS (identifikační systém). Taky brutální.

Jean le Cam si naopak s velkou chutí pokecal s Kevinem live prostřednictvím satelitu ve vysílání Vendée Globe. Medajle nemedajle, jsou věci, které jsou jen mezi námi, jen mezi muži a jen mezi ženami.
Irena Válová, 19. prosince 2020

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer