Jste zde

Kuky, kuky, tady jsou podběl a plicník

To takhle jde člověk na jarní procházku, když v tom na něho kuky kuky vykouknou žlutá očka z trávy.

Je to jarní rostlina bez listů, podběl lékařský a potkáte ji na loukách, při okrajích cest i lesíků. My jsem podběl na procházce kolem Slapského jezera už viděli. V lesích i na okrajích křoví  třeba kolem kotvišť lodí zase kvete plicník lékařský. Je to zajimavá rostlinka květů dvojí barvy, modré a růžové, se skvrnitými listy a - ano - má cosi společného s plícemi. Kdysi bývala používaná proti plicním nemocem a homeopaté a bylinkáři ji využívají pro její vlastnosti dodnes. Dočetli jsme se, že ve středověku ji lidé pěstovali v zahradách. Zajímavosti o plicníku zde. 

V zahradách chatařů, zahrádkářů a chalupářů jsou nyní k vidění modré a žluté krokusy neboli šafrán zahradní. Má je na zahradě opravdu každý, protože to jsou opravdové barometry jara. Šafrán zahradní nemá nic společného se šafránem - kořením, to se vyrábí ze šafránů k tomuto účelu zvlášť vypěstovaných.

Tags: 
Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer