Jste zde

Karty se znovu rozdávají! Dan Brown.

Je to jako v životě. Ani v závodě sólo jachtařů kolem světa Vendée Globe není nikdy nic definitivní - jen jeho konec. Navíc v životě a právě teď i v závodě úřaduje osud, náhoda nebo Boží prozřetelnost, cokoli chcete. UFO.

Právě před týdnem jsem zde psala promluvu o Karlovi, tedy o Charlie Dalinovi, který v lodi IMOCA60 poslední generace vede flotilu závodníků vichřicemi na oceánu Velkého jihu. Suverénně, s pomocí nejnovějšího software vypočítává trasu a jeho stopa je takřka dokonalá. Dalin jel ještě před třemi dny s jistotou vítěze. 

Tak tohle od včerejška neplatí. UFO znovu udeřilo a rovnou na prvního.

(I když - mezi insidery už začaly kolovat první pochyby, proč zpomaluje, proč nic nehlásí, co se mu děje právě před třemi dny.)

Včera v noci 900 mil od Tasmánie nahlásila jednička závodu Charlie Dalin zničený dráhový systém foile, tedy to, v čem a na čem foile v lodi chodí, a to po strážce s UFO.

Do lodě nevniká voda, avšak je třeba rozsáhlé opravy. (UFO = srážka s neidentifikovaným předmětem pod hladinou).

Charlie proto zpomalil, obrátil loď k severu a jednu chvíli to vážně vypadalo, že se vydává do Austrálie.  Z vedoucí pozice padl na třetí místo. Teď už je ovšem zpátky na kurzu. V dnešním hlášení tento manévr označil za pouhý obrat (blbost, říkám, kalí vodu před soupeři). 

Mezitím se v Bretani sjel technický tým lodě Apivia a po nočních konzultacích bylo rozhodnuto, že Charlie loď opraví na vodě a vrátí se zpátky do závodu. Pomocí přátel na telefonu a kamer na telefonu, dodáváme pro pořádek, ale to je jako jediná pomoc povolené.

Takže osud nám znovu rozdává karty. Ve vedení se ocitl Thomas Ruyant, jehož video z vichřice o síle 45 uzlů jsme právě minulé úterý viděli. A na druhém místě je Yannick Bestaven.

U Bestavena se zastavme. Bestaven je jedním ze tří skipperů, kteří byli vedením závodu vyzváni, aby změnili kurz a pomohli při záchraně Kevina Ecoffiera. Tři lodě se zcela odchýlily od původního kurzu na jihu a přesunuly se severně. Místo, kde se Kevinovi potopila a shořela loď, se pro Bestavena a spol. stalo nových východiskem nového kurzu. Ve skutečnosti byla nová trasa stopa prvního, Charlie Dalina. 

Jsem přesvědčena, že nebýt té tragické události s Kevinem 30. listopadu 2020, nebyl by Bestaven patnáct dní poté na druhém místě. 

Bestaven si vede nejlépe ze závodníků v Indickém oceánu, je rychlý, jeho loď je spolehlivá a nezapomeňte, že za záchranu Kevina Escoffiera má zaručeno, že dostane časovou dotaci, napsali dnes na Vendée Globe webu.

To je fakt jako od Dana Browna.

Na fotce je setkání tří lodí na dohled na místě, kde statisíce kilometrů kolem vůbec nic a nikdo nikdy není. Setkaly se lodě na 5., 7. a 8. místě.
15. prosince 2020

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer