Jste zde

Jste sami bez pomoci uprostřed oceánu? Nebo snad v životě? Pracujte! Organizujte! Stéphane Le Diraison je po dvou týdnech na oceánu v Melbourne.

Se zlomeným stěžněm, takřka bez plachet a bez paliva se ocitl uprostřed oceánu 17. prosince 2016 závodník na plachetnici v závodě sólo kolem světa Vendée Globe. Smýkán ve vlnách masami vod nedokázal s chabým provizorním oplachtěním držet kurs ani postupovat vpřed. Dne 24. prosince mu kontejnerová loď darovala 200 litrů nafty. Stéphane Le Diraison (40 let) včera úspěšně přistál v Melbourne.

V závodě Vendée Globe se odehrál další z letošních velkých příběhů s mottem: Nikdy se nevzdávejte, pracujte, organizujte, komunikujte. Jedině tak dovedete svoji loď do přístavu. Pokolikáté už je to v jachtingu jako v životě? Výkon francouzského závodníka Stéphana Le Diraisona už ocenili profesionálové. Se zlomeným stěžněm, na 16 metrů plachet a na darovanou naftu z kontejnerové lodě se dostával k pobřeží Austrálie 14 dní.

Závodníkovi se zlomil stěžeň už 17. prosince a stal se dalším mužem, který musel z nejobtížnějšího závodu sólo plachetnic kolem světa odstoupit. Bez oplachtění a bez dostatku paliva se Stéphane ocitl na vlnách uprostřed oceánu, uprostřed ničeho, tam, odkud je kamkoli k něčemu sedm dní plavby.

O situaci Stépahna Slapyreport už informoval v souvislosti s příběhem námořníka Thomase Ruyanta, který se rozhodl zachránit svoji potápějící loď a podařilo se mu to.

Operace nafta

Pak přišla první dobrá zpráva. Managementu Vendée Globe se podařilo kontaktovat australskou pobřežní a záchrannou hlídku a zorganizovat operaci doplnění paliva od nákladního plavidla, vedeného kapitánem J. Neofotistem. Dne 24.  prosince 2016 převzal Stéphane Le Diraison na oceánu 200 litrů nafty, která mu umožnila pokračovat k pobřeží.

„Operace byla velmi dobře připravena a vše šlo hladce a bezpečně,“ komentoval operaci Nafta následující den Stéphane, který e-mailem poděkoval svému týmu a kapitánovi J. Neofotistovi, jehož 229 metrů dlouhá loď o výtlaku 80 000 tun mu naftu na oceánu poskytla.

Pro závodníka to bylo rozhodující, aby byl schopen použít motor, protože z plachet mohl po zlomení stěžně využít jen 16 metrů. Technicky by bylo takřka nemožné na tak malou plochu plachet manévrovat proti silám větru a proudu valících se vln na širé vodní ploše.

Jede-li Vendée Globe, je to trochu bordel.

„Tato operace je velmi podobná té, která bylo provedena s Mikem Holdingem v roce 2008. Britský závodník si vyzvedl rovněž 200 litrů paliva z lodě HMAS Grunta, stejné lodě, která jela zachránit Yanna Elipse po nehodě v závodě,“ napsal k tomu management Vendée Globe.

Když se jede Vendée Globe, nastává v Pacifiku trochu bordel a svojí trasou si nemůže být jistá žádná nákladní loď, dodává k tomu Slapyreport.

„Konečně činím pokrok. Ale vlny mě stále válí jak šílené. Jsou pouze dvoumetrové, ale loď bez stěžně se pohybuje jako v hororu. Jen stěží držím kurs. Jsem 60 stupňů proti větru a nemohu loď nastavit lépe. Problém je, že vítr bude sílit. Do 24 hodin se musím rozhodnout, za pojedu do Melbourne nebo zamířím do Portlandu,“ uvedl 25. prosince Stéphane Le Diraison, který včera přistál v Melbourne.

Tou dobou se závodník Paul Neulhat nacházel 650 mil od Tahiti, kde přistál ve čtvrtek a způsobil svým příjezdem opravdový poprask, jak jsme přinesli na videozáznamech.

Nyní už jsou oba v roce 2017.

Irena Válová 

 

 

 

 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Kde se kouří a nekouří

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer