Jste zde

Enda O'Coineen je zničen. Po čínské halze zlomil stěžeň u Nového Zélandu. Vendée Globe pro něj skončil.

Dnes ráno v půl deváté nahlásil irský závodník Enda O'Coineen (60 let) závodnímu managementu do Paříže, že zlomil stěžeň. Nejobtížnější závod sólo jachtařů kolem světa Vendée Globe pro tohoto pozoruhodného muže skončil. V závodě po dvou měsících zůstává jen 18 z původních 29 lodí. „Jsem zničen,“ uvedl dnes Enda, který přidal filozofický rozbor situace. "Má dost paliva, aby přistál u Nového Zélandu," komentuje Vendée Globe, který situaci pozorně sleduje.

Enda se nacházel podle Vendée Globe 180 mil jihovýchodně od Nového Zélandu a ve větru o síle 35 uzlů, když se jeho stěžeň zlomil. Enda se vracel od Stewartových ostrovů, kde se mu nakonec podařilo provést tři nutné opravy před 5000 mil dlouhou plavbou od Nového Zélandu k Mysu Horn, kde není možné  v případě nutnosti zakotvit u pevniny v rozumné vzdálenosti. Plavba k pevnině trvá vždy týden.

Situace je proto absurdní: irský závodník se po úspěšné opravě lodě vracel do závodu, když mu padl stěžeň a na lodi IMOCA 60 Kilcullen Voyager-Team Ireland se rozpadl na několik kusů. „Skipper je nezraněn a hlásil, že zajišťuje loď a rozbité kusy a plánuje zamířit na Nový Zéland, kam nyní popluje na zadní vítr. Má dost paliva, aby přistál,“ uvádí k tomu Vendée Globe. Enda je v kontaktu s technickým týmem a managementem Vendée Globe.

Endovy čínské halzy

Poté, co Enda kontaktoval vedení závodu v půl desáté dopoledne, k situaci uvedl, že se to stalo ve větru 20 – 25 uzlů, v nárazech až 35 uzlů a autopilot vysadil ve špatnou chvíli. „Učinil jsem nedobrovolnou halzu a poté ihned další zase zpátky…Loď byla mimo kontrolu a pak stěžeň spadl. ..Musím se smát, protože kdybych se nesmál, tak bych brečel. Stěžeň padl na palubu a všechna takeláž šla přes palubu. Stál jsem před těžkým rozhodnutím, zda zachraňovat takeláž nebo trup lodě. Myslel jsem na bezpečnost lodě. Odřízl jsem vše od lodě, měl jsem obavu, aby mi stěžeň a takeláž neudělaly do lodě díru.Moře bylo pěkně divoké. Šla obrovská vlna. Jsem bez stěžně, paluba byla proražena. Není to šťastná situace, ale je to riziko, které nesete.“

Slapyreport už dříve vyjádřil přesvědčení, že podle popisu toho, jak došlo k původním Endovým třem závadám, šlo o následek čínské halzy. Nyní se potvrdilo, že čínská halza se Endovi nepřihodila poprvé, tento nechtěný, zákeřný, nepředvídatelný, náhlý a nebezpečný obrat ráhna s hlavní plachtou, které pojednou letí na druhou stranu, utrpěl rovnou několikrát. Slapyreport je přesvědčen, že šlo o důsledek nesprávně nastavené plachty.

O tom, jak Enda změnil kurs a odplul opravovat loď ke Stewartovým ostrovům už Slapyreport informoval.

Slapyreport však informoval také o české stopě irského závodníka Endy O'Coineen, která má jméno Lucie i o tom, že Enda vysílá z lodě básně a jede jako sám ďábel.

Riskoval jsem v podnikání, abych koupil tuto loď

Další Endova výpověď je velmi otevřená: „Jsem zničen. Věci šly docela dobře. Byl jsem v dobré kondici. Když jsem se dostal až tak daleko, myslel jsem, že můžeme něco dokázat. ..Musím přijmout odpovědnost. Co se stalo, stalo se,“ komentoval dnes po telefonu situaci Enda.

„Podívejte se, berte to filozoficky. Tento druh jachtingu je život na hraně. Dělal jsem to 57 dní a jak jsem říkal, když žiješ na hraně, zabíráš příliš mnoho místa. Zabíral jsem příliš mnoho prostoru,“ je přesvědčen irský závodník.

„Ironicky jsem právě udělal krátké interview sám se sebou na Nový rok. Slavil jsem s malou lahvičkou šampańského. Moje druhé já mě žádalo o novoroční rezoluci. A moje usnesení pro Nový rok bylo, že budu méně riskovat se svým životem. V podnikání, v životě jsem hodně riskoval. Risk mi umožnil vydělat dost peněz, abych mohl koupit tuto loď a usilovat o sen, usilovat o moje dobrodružství. Ironie je, že jen dvě hodiny před tím jsem nahrál video, kde jsem navrhoval méně riskovat. A tady jsem. Risk je slovo, které má čtyři písmena stejně jako mnoho dalších slov významných slov v angličtině,“ zamýšlel se sám nad sebou i nad světem, irský závodník.

 

Je Nový rok, čas jít dál. Slapyreport děkuje.

„Co můžete dělat? Musím se chovat zodpovědně. Je 1. leden. Je Nový rok a Nový rok je čas posunout se dál. Můj Vendée Globe skončil. Vážím si veškeré podpory, které se mi dostalo,“ uzavřel závodník.

Také Slapyreport děkuje pozoruhodnému muži bez historie mezi špičkami světového  oceánského jachtingu, který měl odvahu nastoupit do nejobtížnějšího závodu světa a z poloviny uspěl mezi muži, kteří obeplouvají svět na plachetnici z povolání.  Enda předvedl vynikající výkon, když se ocitl na desátém místě a svými básněmi i vzkazy přinesl nám divákům mnoho radosti i inspirace. Ostatně Slapyreport byl první, kdo upozornil, že mezi profesionálními závodníky jede Vendée Globe irský obchodník s doutníkem, který na oceánu píše verše.

Irena Válová

 

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer