Jste zde

Dravcům a sokolníkům v zahradě slapského zámku patří: respekt, respekt, respekt.

Respekt, údiv, zaujetí. Takové reakce vyvolalo hodinové představení s poštolkami, káňaty, orly, sovami, s luňákem, se supem a sokolem v zahradě zámku ve Slapech. Respekt patří především oběma protagonistům ze sdružení Penthea. Jejich ptáci je naplňují nehraným nadšením, jak nám nakonec ukázaly všechny fotografie, které s nimi pořídil Petr Stříbrný. Radost na nich je nepřehlédnutelná. Na titulní fotografii je orel bělohlavý.

Stejně nepřehlédnutelné bylo zaujetí, s jakým své dravce představovali i erudovaný výklad, který procházel celým představením. My jsme se ještě před začátkem akce zajímali o zvuky, které někteří z ptáků vydávali. Akce se konala v sobotu 30. dubna 2016

A tak jsme se například dozvěděli, že poštolka reaguje pokřikem na párek divokých poštolek, který právě hnízdí na věži u zámku. Že do věže pravidelně zalétají poštolky, bychom si bez upozornění ani nevšimli. Nakonec divoký párek ptáků slétl z věže, posadil se na strom a pozoroval poštoláka  na bidýlku před představením. Nebo orel stepní – skřeky, které vydává, signalizují velkou příchylnost a lásku ke svému chovateli, vlastně je do něho zamilovaný, dozvěděli jsme se o vztahu chovatelů s ptáky.

Poštolka postává nad polem

Hned v úvodu nám bylo vysvětleno, proč všichni ptáci spořádaně sedící na bidýlkách v trávě, jsou přivázaní na vodítku. Vůbec to není proto, že by uletěli. Protože kdyby vzlétli, jednoduše se posadí na nejbližší větev a chovatel si je lehce přivolá zpátky. Je to proto, že každý pták si chrání své teritorium a jednotlivé druhy by se navzájem ve chvíli pozabíjeli a sežrali. Takže jako bod číslo jedna programu, šla poštolka zpátky do přepravky. Proto, aby vypuštěná náhodou nezabloudila k některému z kolegů dravců, což by ji stálo okamžitě život.

A dále: proč se poštolka jmenuje poštolka? Starý český název tohoto dravce je ve skutečnosti „postojka“. Protože pro tohoto ptáka je charakteristické, že se při lovu zastaví nad polem a na místě třepetá křídly. Tedy postojí ve vzduchu. Časem se původní název zkomolil na nyní používanou poštolku. Uvidíme-li tedy ptáka postávat nad loukou nebo polem, je to vždy maličká poštolku jako na fotografii vpravo.

Zato káně vysedává na stromě u cesty

Naopak velký dravec nehnutě sedící na stromě u silnice nebo u cesty, je vždy káně. Káně je mimo jiné mrchožrout a na stromě u silnice chce vysedět nějaké přejeté zvíře. V této souvislosti padlo číslo: ročně je v ČR přejeto na silnicích 300 tisíc ježků. Káně, které jsme viděli, se jmenuje Tom. 

Krom toho se předvedl párek káňat Harrisových, která loví v páru, luňák, sup a orel stepní. Orel se jmenoval Bobeš a supa si mohli vyzkoušet některé přítomné dámy, jak ukazuje naše krátké video i fotografie vlevo.

Co jsme na vlastní oči uviděli a slyšeli::

Že dravcům se lze bezpečně dívat do očí, protože orla nebo káně oči nezajímají. Naopak kafka nebo straka jsou ptáci, které přitahují lesklé věci a takovým se do očí nedívejte. Tedy pokud nejste vrány, neboť jak známo, vrána vráně oči nevyklove, dodáváme.

Že orel loví pomocí pařátů, kterými kořist stiskne a sevření povolí, až když přejde neovladatelná euforie z lovu. Což může stát ptáka i život, jak bylo ukázáno na příkladu orla, jehož pařát našel rybář zaseknutý ve hřbetu ulovené ryby, když nedokázal ovládnout stisk pařátu.

Že pokud je dravec používán k lovu, je zapotřebí opatřit si na ptáka zbrojní průkaz jako na zbraň.

Že dravec unese polovinu své váhy. Ulovit ovšem dokáže mnohem těžší kusy – příklad orla, který  ulovil srnu vážící 40 kg.

Že sup americký je rekordman v letu do výšky, existuje případ srážky ptáka s letadlem ve výšce 11 kilometrů.

Že sokol je nejrychlejší pták planety, který v letu loví ptáky rychlostí 395 km/h a holuba vidí na vzdálenost 4 kilometry. 

A právě představení sokola bylo vrcholem akce. Sokol dostal pro všechny případy vysílačku, protože panu
sokolníkovi se nechce znovu do Sedlčan, kde už jednou podle signálu jednoho uprchlíka vystopoval.

Ušlechtilý pták vzlétl, zakroužil nad zahradou a skrze vzrostlé stromy odletěl nad vedlejší pole a vesnici vyprášit místní holuby. A kvůli větvím starých stromů ztratil oční kontakt. A tak pan sokolník běžel a roztáčel návnadu a volal na sokola: Musíš zpátky proletět větvemi! Musíš zpátky skrz ty stromy! Leť na ty stromy! Jakkoli se to zdá neuvěřitelné, sokol volání uslyšel, ještě neuvěřitelnější je, že pochopil, co má dělat a ve chvíli proletěl mezi větvemi, aby přesně padnul na rukavici pana sokolníka. Fakt hodně dobrý.

A nakonec jsme si mohli - pohladit výra.

(ire)

Foto: Petr Stříbrný

Fotografie lze zvětšitkliknutím.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Kde se kouří a nekouří

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer