Jste zde

Další šok: Loď se po srážce s UFO rozpadla, kapitán ji neopustil a dokázal nemožné. Zachránil ji. Nikdy se nevzdávejte!

Celá třetina flotily sólo jachtařů kolem světa je zničená. Další dvě lodě padly v Indickém oceánu. Z původních 29 závodníků v nejobtížnějším závodě sólo jachtařů kolem světa Vendée Globe zůstává už jen 20 lodí. Škody na lodích jsou mimořádné. Myslel jsem, že loď Le Souffle du Nord ztratím navždy. Pak jsem si uvědomil, že to dokážu, popsal kaptán, který 220 mil v bouři vedl rozpadající se loď vstříc pobřežní stráži. 

V situaci, kdy zločinní politici doporučují lidem v Evropě kapitulovat bez boje, přizpůsobit se bezvýchodné situaci a nechat se postřílet jako králíci, přinášíme poselství námořníka Thomase Ruyanta: Nikdy, opravdu nikdy se nevzdávejte.

Zatímco Francouz Stéphane Le Dirasion (40 let) přišel o stěžeň a míří s provizorním oplachtěním k Austrálii,  Francouz  Thomas Ruyant (35 let)  se v noci na neděli srazil s UFO a jeho loď se 300 mil od Nového Zélandu na přídi rozlomila. Na úvodním snímku je Stéphanovo provizorní oplachtění, s jehož pomocí se plaví k Austrálii. Ostatní snímky jsou z rozpadávající se lodě Thomase Ruyanta.

Jak Ruyant hlásil závodnímu managementu, šlo o brutální srážku s tvrdým předmětem, který jeho lodi způsobil šok. Rozjetá loď v silném větru zastavila na místě. Jde o další z řady srážek s UFO (neidentifikovaný předmět) v oceánu s ničivými následky. Naposledy musela francouzská zásobovací a výzkumná loď vyzvednout závodníka přímo z oceánu, jak Slapyreport informoval. Závodník Kito de Pavant musel nechat potápějící se loď na oceánu svému osudu. Závodní management se k tomuto jevu zatím nevyjdřil, podle našeho názoru jde o srážky s ledovci plujícími pdo hladinou.

Závodník po tvrdé srážce zjistil, že celá loď Le Souffle du Nord praskla na přídi v místech, kde se nachází prostor pro plachty. Současně k tomu došlo k poškození kormidla. Thomas Ruyant do závodu sólo kolem světa bez pomoci nastoupil poprvé.

Thomas odmítl vyzvednutí z oceánu. Nuže hodně štastí, kapitáne!

Od neděle s napětím situaci sledoval závodní management v Evropě, sám ředitel závodu Jacques Caraes ověřoval polohu a stav lodě každých šest minut. Do míst, kde se událost odehrála podle předpovědi míří další orkán, kdy rychlost větru dosáhne v nárazech až 58 uzlů. Závodník se musel dostat 300 mil na rozpadávající se lodi pomocí motoru k jižnímu pobřeží Nového Zélandu, přičemž nemohl vyvinout dostatečnou rychlost.

Celé pondělí však Thomas Ruyant odmítal vyzvednutí z oceánu. A to i přesto, že loď přídí nabírala vodu, strukturální poškození se zvětšovalo a loď se kvůli poničenému kormidlu stávala neřiditelná. Zkušený maďarský námořník Nandor Fa, který jede nyní na devátém místě, to komentoval slovy: Loď nemá šanci to přežít. Hodně štěstí, námořníku!

Uzavřel se v kajutě vodotěsným poklopem

Thomas Ruyant se nejprve pokusil opravit díry v lodi, když se spáry ve struktuře začaly na rozbouřeném oceánu zvětšovat, uzavřel vodotěsný poklop do přídě a zůstal v kajutě, která byla nepoškozena. Příď lodě se začala potápět, hlásil závodník v pondělí.

Dnes ráno mu naproti od Nového Zélandu vystartovala záchranná loď pobřežní hlídky. Na palubě byl mimo jiné zkušený oceánský jachtař a někdejší kapitán z lodě Camper ze soutěže týmů Volvo Ocean Race Stuart McLachlan. Námořníci a speciální technici z Nového Zélandu nabídli, že pokud to závodník na potápějící se lodi připustí a bude si přát, jsou vyzbrojeni pumpou a technikou, která pomůže bezpečně dovést loď i kapitána na pobřeží Nového Zélandu.

Na palubě kolegové = riziko diskvalifikace

Teprve dnes odpoledne oficiálně oznámil Thomas Ruyant, že závod vzdává. Poté na palubu jeho lodi vstoupili kolegové z Nového Zélandu a pomohli mu loď pomocí pump dovést k pobřeží. „Zdá se to nedůležité v této situaci,“ napsalo vedení Vendée Globe. „Pokud by ale Ruyant nezvolil tento formální postup, byl by po vstupu námořníků na palubu jeho lodi diskvalifikován,“ připomínají pravidla závodu, která říkají, že jde o závod sólo kolem světa bez pomoci. Vstup kohokoli na palubu je považován za pomoc.

Uvědomil jsem si, že to dokážu a pak jsem viděl slunce nad pobřežím

Z vyjádření samotného Thomase Ruyanta vyplývá, že by býval takřka položil život za svoji loď, kterou nechtěl ztratit. Toto řekl poté, co se přiblížil na dohled jižnímu cípu Nového Zélandu a přístavu v Buff: „Ještě dnes ráno jsem myslel, že moje loď to má za sebou. Už jsem nemohl pokračovat dál ve větru 45 uzlů. Můj prst byl milimetr od tlačítka k žádosti o vyzvednutí z oceánu. Myslel jsem, že loď Le Souffle du Nord ztratím navždy. Už jsem loď neměl pod kontrolou, protože řídící jednotka byla poškozena. Pak jsem si uvědomil, že to dokážu. Byl to neuvěřitelný moment, když jsem uviděl slunce zapadající nad pobřežím Nového Zélandu,“ přiznal svoje pocity Francouz.

Jde o neuvěřitelný výkon v extrémním prostředí, kde se nyní střádá orkán za orkánem a neovladatelná IMOCA 60 je na ploše oceánu jako jehla v kupce sena. Jde o projev vůle, výkonu technického i lidského francouzského námořníka, který odmítl připustit, že ztratí svoji loď a nechá ji osudu na oceánu. Proto se nenechal z oceánu vyzvednout, ale dovedl těžce poškozenou potápějící se loď ve vichřici do přístavu. O jak obtížný závod jde a v jakém prostředí se odehrává, můžete shlédnout v našem filmu o závodu kolem světa Barcelona World Race Borci z Barcelony.

Irena Válová

 

Rubrika: 

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Kde se kouří a nekouří

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer