Jste zde

Bum.

Vzala na sebe riziko a investovala do Vendée Globe vlastní peníze. Za ty si pronajala loď, kterou postavil Bernard Stamm v roce 1999. Loď dříve jezdila mimo jiné pod názvem Chéminéez Poujoulat. 

(Ale není to Cheminéez Poujoulat, co koupil Jean le Cam v Barceloně, co hraje hlavní roli v našem filmu Borci z Barcelony - na této Pužuli teď jede Jean Le Cam pod názvem Yes we Cam, ale říká jí Hubert. O explozi Pužulí zase jindy...)

Řeč je o britské závodnici Pip Hare (46 let) na 17. místě. "Teď si ukážeme, jaké máme plány. Budu je s vámi sdílet, začíná svoje instruktážní video ze závodu sólo jachtařů kolem světa bez pomoci britská závodnice Pip Hare, která je patnáct let profesionálním skipperem. 

A protože včera nebylo video a protože tohle je přesně naše video pro navigátory a stratégy mezi našimi čtenáři, dáváme ho do komentářů. Video je ze včera a Pip Hare ukazuje situaci v 9 hodin ráno, pozici svojí lodě a blížící se fronty.

Vysvětluje, jak se za zádí její lodě vyvíjí systém nízkého tlaku, který přejde v bouři. Barvy přechází ze žluté do oranžové, což znamená, že vítr se zvedá. "Na severu toho systému vznikne obrovské množství větru, a já před tím utíkám," říká Pip Hare. Ta fronta se pohybuje a potlačí mě na Nový Zéland. Bude opravdu silný vítr, možná 45 - 50 uzlů. Tlačí mě to ze vzdálenosti tak 100 - 150 mil, což není opravdu moc," říká Pip Hare, která před tím šlape do pedálů, jak může. 

(Takto silný vítr není pro plachetnici ani žádoucí ani bezpečný, závodníci využívají z front jejich okraje.) 

Příští tři dny to budou hodně rychlé, takže se musím soustředit na rychlost, nesmím udělat žádnou chybu a snad na této frontě dojedu k  Novému Zélandu a překročím antimeridián, vysvětluje Pip Hare. 

Antimeridián neboli číslo 180 neboli poledník 180, který na druhé straně planety tvoří dvojici s nultým poledníkem, místo, kde končí východ a začíná západ už jsme zde probírali. 

Co se týče vichřic, jedna se právě vyvíjí na legendárním Mysu Horn. Čelo závodu s vedoucím Bestavenem tam má podle komentáře VG doplout za méně než týden. "Všichni tři vedoucí závodníci ho objedou poprvé," podotýká dnešní článek Vendée Globe.

Uvidíme, jak se dokáží vypořádat s Drakeovou úžinou, kde větry dosahují 45 uzlů za třímetrových vln, uzavírá dnešní komentář Vendée Globe úvahu o nováčcích.

My zase podotýkáme, že jako vždy touhle dobou jednou za čtyři roky už se aktivují námořní síly Chile, pod jejichž jurisdikci Mys Horn patří. 

A znovu, tak jako před čtyřmi roky a jako i za čtyři roky (snad) si neodpustíme historku ze závodu plachetnic kolem světa Volvo Ocean Race, kde na Mysu Hron seřazené lodě vzdávaly projíždějícím závodníkům hold, čest a slávu, na jejich počest vystřelily z děla a prvnímu prostřelily plachty.

Na fotce je Pip Hare na pronajaté lodi Medallia před třemi dny.
27. prosince 2020

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer