Jste zde

Bitva začala. Mějte rozum, proboha!

Elektrizující, stresující a studená. Taková je podle Vendée Globe atmosféra závodu jen 1300 mil před Mysem Horn. Bitva o Mys Horn začala.

Po analýze dnešních rozborů, vysílání a trackování k tomu dodáváme: Elektrizující a stresující je atmosféra zejména pro vedení nejobtížnějšího závodu sólo jachtařů kolem světa sedící v Les Sables d´Olonne ve Francii.

Čelo závodu se totiž rozjelo zběsile za troubení těch nejstrašnějších živlů masou vod a závodníci lodě nezpomalují ani ve vichřici. Je to šílené a je to jízda. 

Druhý Charlie Dalin vede plachetnici k Hornu rychlostí 21 uzlů, což je 39 km/hodinu. Včera třetí Damien Seguin spadl na místo čtvrté, ale pořád šlape vpřed. Znovu ho předjel Thomas Ruyant, flotilu stále vede Yannick Bestaven.

V každé analýze i ve vysílání Vendée Globe se dnes od rána vyskytuje slovo "balance". Balance je v titulcích a slovem balance uvádí Andy Robinson zprávy. Vedení Vendée Globe vysílá opakovaně závodníkům vzkaz, že průjezd kolem Mysu Horn je věc "rozvahy, správného načasování, trpělivosti a kompromisů, které by měli v rámci bezpečnosti udělat". 

Jako kdyby se říkalo: Mějte rozum, chlapi a ženský. Tohle je fakt o život.

Vysvětlení je jednoduché: Poprvé v životě projede kolem Mysu Horn třináct závodníků v první skupině s výjimkou  tří - Jeana le Cama (7 x kolem Mysu Horn), Borise Hermanna (3x) a Louise Burtona (1x).  To je opravdu hodně nováčků.

Možná není úplná náhoda, že tři jmenovaní se nervou dopředu. Dnes v sedm hodin ráno navíc vydalo Vendée Globe malou nápovědu. 

Tato analýza předpovídá, že až první závodníci dojedou do tunelu v Drakeově průlivu, dostanou plnou palbu větru o síle 35 uzlů ze severozápadu, přívalové deště a krupobití, to vše doprovázeno šestimetrovými vlnami. 

To platí pro první tři nebo pět. Pak se vítr pro druhou skupinu zmírní a změní na jihozápadní. 

Možná je lepší být v druhé, než v první skupině, dodáváme k tomu.

"Ani projet tunelem po dosažení Hornu nebude jednoduché.  Ve středu té níže se vytvoří bublina bezvětří, která ovlivní ty nešťastné na chvostu vzadu," uvádí dnes v ranní analýze VG. "Každopádně bude první den roku 2021 velmi tvrdý," upozorňuje VG.

Možná je lepší nebýt ve třetí skupině, dodáváme k tomu.

V této situaci je nejdůležitější dosáhnout rovnováhy mezi fyzickým přístupem - kondicí lodě, trimováním plachet a dostatečně tvrdou jízdou, aby nedošlo ke ztrátě na soupeře, a mentálním nasazením: zůstat ostražití, činit správná rozhodnutí ve správnou chvíli a nedostat se do stresu, píše se dnes večer na webu Vendée Globe.

Vedení závodu dává radu závodníkům, samo sobě a nám všem do života. Tak děkujeme a jedeme!

Na fotce je Maxime Sorel, 34 let, nyní na 9. místě, poprvé na Vendée Globe, poprvé kolem Mysu Horn. 

Video v komentech z dnešní neskutečné jízdy v houkajícím větru a úpící lodi a vlnách poslal Boris Hermann, kterého z toho asi chytil amok. Celou dobu na svoji loď křičí: Jeď! Rychleji! Jedem! Vendée Globe! Jedeme! Vendée Globe! Takhle pojede ještě dalších sto mil, říká.
Irnea Válová, 30. prosince 2020

Mediastyl film

Slapský pohár 2017

Slapský pohár zůstává i v roce 2017 největším seriálem jachetních fun závodů v zemi. Pořadatelé letos přidali nové závody, a tak jich na Slapském jezeře plachetnice odjedou celkem dvanáct. Většina závodů bude startovat u hotelu Atlantida na Staré Živohošti, dva závody odstartují od Modré loděnice. Protože jachting na Slapském jezeře je kuriozitou sám o sobě, zcela jistě přinese Slapyreport z některého závodu reportáž. Proto zůstaaňte na příjmu!

Blok pro vaši reklamu

 

Převoz lodí přes přehradu

Pod Slapskou přehradouNovou plavební vyhláškou o proplavování komorami na vltavsko-labské vodní cestě vydala Státní plavební správa. Pro vodní motoráře i jachtaře na Slapském jezeře je převoz přes Slapskou přehradu zajišťován dle vyhlášky v pondělí, ve středu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 8,00 do 18,00 hodin. To platí od 1. května do 30. září. Jindy se na jezero s pomocí služeb slapské přehrady nelze dostat.

Reklama

<head>

<script type="text/javascript">

    google_ad_client = "ca-pub-3697412370517674";

    google_ad_slot = "6862131146";

    google_ad_width = 336;

    google_ad_height = 280;

</script>

<!-- www.slapyreport.cz -->

<script type="text/javascript"

src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

</script><head>

Film Petra Stříbrného a Ireny Válové Borci z Barcelony byl natočen s hvězdami oceánského jachtingu. Je věnován mužům, co na plachetnicích obeplouvají svět.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer